Polskie Radio
Section05
Wawel

Misteria Paschalia. "Vincent Dumestre jak mało kto czuje genius loci Krakowa"

- Wybór Vincenta Dumestre na dyrektora artystycznego mógł się wydawać osobisty, bo jak niewielu może zagranicznych artystów czuje idealnie genius loci, a także potencjał artystyczny miasta - mówiła w "Poranku Dwójki" Magdalena Łoś, która gości w Krakowie na festiwalu Misteria Paschalia.
Zobacz więcej na temat:  Misteria Paschalia Roch Siciński Magdalena Łoś Kraków Vincent Dumestre Wawel MUZYKA KULTURA Dwójka

Zdobywca Oscarów z Suchej Beskidzkiej. Polskie lata Billy'ego Wildera

Miał kilka lat, gdy zaczęła się jego podróż na zachód. Najpierw Wiedeń, potem Berlin i Paryż, wreszcie: Hollywood. W Ameryce odniósł sukces, o którym nawet mu się nie śniło, gdy jako chłopiec ganiał po Suchej czy po Krakowie. A chłopcem był dosyć niesfornym i nie raz wpadał w kłopoty. 
Zobacz więcej na temat:  Billy Wilder historia Polski HISTORIA historia Europy Hollywood kino FILM reżyser Sucha beskidy Galicja Kraków Wiedeń Berlin Paryż Wawel

"Wawel Wyspiańskiego" - jubileuszowa wystawa w Krakowie. "To miała być ostoja polskości"

- Wyspiański mocno wierzył w odzyskanie niepodległości przez Polskę, zadawał pytanie, jak wówczas ma wyglądać Wawel. Wyspiański i Ekielski uważali, że Wawel powinien być centrum naszego kraju, a w XIX wieku to miejsce odgrywało szczególną rolę, miało być ostoją polskości. Projekt Akropolis był kontynuacją tej idei, to miało być centrum myśli naukowej, politycznej i artystycznej odrodzonej Polski - mówiła w Dwójce Agnieszka Janczyk, kuratorka wystawy "Wawel Wyspiańskiego".
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Wyspiański Monika Zając Dwójka Wawel KULTURA Władysław Ekielski architektura wystawa Kraków

Co kryje strych Zamku Królewskiego na Wawelu? Możliwość zwiedzania już wkrótce

– Zaskakuje nas wszystkich skala. Co innego obejrzeć dachy z dołu, widzieć je spadziste, strzeliste, a co innego nagle zobaczyć się w przestrzeni ponad reprezentacyjnymi komnatami królewskimi – mówi Andrzej Betlej, dyrektor zamku królewskiego, i przyznaje, że obok skali poddaszy zachwyca także maestria techniki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Wawel Magdalena Zbylut-Wiśniewska Witold Lazar Kraków WOŚP

Prof. Andrzej Betlej: Wawel jest miejscem wspólnym i musi być różnorodny

- Wszelkiego rodzaju nasze inicjatywy, czy to koncerty, czy programy edukacyjne, nie wspominając już o wystawach, są tak skonstruowane, żeby każdy mógł odnaleźć coś ciekawego, coś, co go interesuje, a tak naprawdę odnaleźć siebie na Wzgórzu Wawelskim - mówił w Dwójce prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Zobacz więcej na temat:  Wawel Paweł Siwek Andrzej Betlej Zamek Królewski wystawa KULTURA Dwójka Kraków