Polskie Radio
Section05
Wawel

W Tarnowie odnaleziono model sarkofagu królowej Jadwigi Andegaweńskiej

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tarnowie przypadkiem dokonano niezwykłego odkrycia. W jednym z tamtejszych schowków odnaleziono model sarkofagu św. Jadwigi - królowej Polski i żony Władysława Jagiełły. Jest to pierwowzór grobowca, który możemy podziwiać w katedrze na Wawelu. Rzeźba została wykonana na początku XX wieku przez sławnego artystę Antoniego Madeyskiego. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski archeologia Wawel Tarnów Jadwiga Andegaweńska Władysław Jagiełło władcy Polski średniowiecze odkrycia i ciekawostki NAUKA

Prace Leona Wyczółkowskiego na Zamku Królewskim na Wawelu

Wśród prac Leona Wyczółkowskiego na nowej wystawie w Zamku Królewskim na Wawelu zatytułowanej "Wyczółkowski odnaleziony" prezentowany jest odzyskany pastel przedstawiający dziewczynę wiejską, nazywany "Góralką". Odzyskana strata wojenna, która powróciła do zbiorów wawelskich, została zidentyfikowana. Kim była dziewczyna na obrazie, skąd pochodziła?
Zobacz więcej na temat:  Leon Wyczółkowski Michał Montowski malarstwo SZTUKA II wojna światowa KULTURA muzeum Wawel wystawa

"Widzieliśmy zniszczony samolot, widzimy zniszczoną Ukrainę". Prezydent o katastrofie smoleńskiej

12. rocznica katastrofy smoleńskiej jest zdaniem prezydenta szczególna, "gdyż stają przed oczyma obrazy, które widzimy teraz w mediach - zniszczonej Ukrainy". - Tak, jak wtedy widzieliśmy zniszczony samolot, tak dzisiaj widzimy też zniszczoną Ukrainę - powiedział w Krakowie Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo katastrofa smoleńska Smoleńsk 2022 Ukraina wojna 2022 Andrzej Duda prezydent Wawel Kraków

"Rezydencja królów polskich". Wawel, czyli miejsce-symbol

Są takie miejsca, które stają się historią Polski i które każdy z nas powinien zobaczyć na własne oczy. Jednym z nich jest Wawel. To tu Władysław Jagiełło przywiózł krzyżackie sztandary zdobyte pod Grunwaldem i to tutaj bije dzwon Zygmunt. - Zamek Królewski, Wawel i wzgórze wawelskie to miejsce wpisane w nasze DNA, a jednocześnie to muzeum - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dyrektor prof. Andrzej Betlej.
Zobacz więcej na temat:  Wawel Kraków Roman Czejarek zabytki

Zdobywca Oscarów z Suchej Beskidzkiej. Polskie lata Billy'ego Wildera

Miał kilka lat, gdy zaczęła się jego podróż na zachód. Najpierw Wiedeń, potem Berlin i Paryż, wreszcie: Hollywood. W Ameryce odniósł sukces, o którym nawet mu się nie śniło, gdy jako chłopiec ganiał po Suchej czy po Krakowie. A chłopcem był dosyć niesfornym i nie raz wpadał w kłopoty.
Zobacz więcej na temat:  Billy Wilder historia Polski HISTORIA historia Europy Hollywood kino FILM reżyser Sucha beskidy Galicja Kraków Wiedeń Berlin Paryż Wawel

Wawel. Rok 2022 bogaty w wydarzenia

- Kolejne piętra obejmuje remont, największy projekt konserwatorski to parter północnego skrzydła. Tam będzie nowy skarbiec koronny, nowa, stała ekspozycja. Udostępnimy na nowo zaaranżowane przestrzenie I i II piętra, arcydzieła z Kolekcji Lanckorońskich przyjadą do nas z całego świata - tak o planach na 2022 rok mówił prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Zobacz więcej na temat:  Wawel Kraków Dwójka Jakub Kukla muzeum

Pastel Wyczółkowskiego znów na Wawelu. "Kolejna strata wojenna wraca do polskich kolekcji"

Zaginiony w czasie II wojny światowej pastel Leona Wyczółkowskiego "Góralka/Wiejska dziewczyna w żółtej chuście" z 1900 roku powrócił do macierzystych zbiorów na Zamku Królewskim na krakowskim Wawelu. Dzieło rok temu zostało wystawione w jednym z warszawskich domów aukcyjnych. Udało się je odzyskać dzięki wysiłkom pracowników Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony SZTUKA Leon Wyczółkowski Wawel małopolskie Kraków

"Nie tylko Bruegel i Rubens". Dzieła niderlandzkich mistrzów na Wawelu

- Jeżeli chodzi o niderlandzkie malarstwo XVI wieku to oczywiście nasuwa się skojarzenie z Bruegelem, XVII wiek to Rubens. Ale wtedy działa cała rzesza artystów, w cechu w Antwerpii zrzeszonych było 300 malarzy, co podobno dwukrotnie przekraczało liczbę piekarzy - mówiła na antenie Dwójki Joanna Winiewicz-Wolska, kuratorka wystawy "Nie tylko Bruegel i Rubens".
Zobacz więcej na temat:  Wawel Niderlandy Jakub Kukla Dwójka malarstwo