X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak tworzyć gry komputerowe? "Bez matematyki to nie wyjdzie"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 16:34
- Deszcz, silny wiatr, czy poruszający się ludzie - to elementy gier komputerowych, wymagające znajomości bardzo złożonych zagadnień matematycznych - tłumaczył prof. Piotr Bała.
Audio
  • Czy da się tworzyć gry komputerowe bez znajomości matematyki? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Gorodenkoff/Shutterstock

Granie w gry komputerowe może zmienić sposób działania naszego mózgu, i to na naszą korzyść. ZOBACZ, DLACZEGO TAK JEST >>> By powstała nawet najprostsza gra, potrzeba jednak kolosalnej wiedzy matematycznej. - Komputery, z których korzystamy dzisiaj opierają się na przetwarzaniu liczb, więc matematyka stanowi podstawę ich pracy. Jest nieodzowna do tworzenia gier komputerowych - mówił prof. Piotr Bała z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego. Jak podkreślał, dzieje się tak nawet w przypadku nieskomplikowanych pozornie gier, typu odbijanie piłki rakietką. - Musimy wiedzieć, pod jakim kątem piłka pada na paletkę i się od niej odbija. Tu wchodzi trygonometria - mówił ekspert. - Do tego, jeśli gra oparta jest na grafice komputerowej, pojawia się kwestia położenia obiektów w przestrzeni, orientacji, odległości między nimi, czy choćby pokolorowania ich - tłumaczył.

ZOBACZ TAKŻE Rok Matematyki. Jak to było we Lwowie? >>>

Dlaczego w grach najtrudniej jest stworzyć animowane postaci, i która z gałęzi matematyki jest tu niezbędna? Co wspólnego z tworzeniem gier ma fizyka i ile z elementów gier pozostawi się losowości? O tym w nagraniu materiału reporterskiego, który przygotował Kacper Kaczmarczyk.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 16.05.2019

Godzina emisji: 12.07

kd/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak