Jak tworzyć gry komputerowe? "Bez matematyki to nie wyjdzie"

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 16:34
- Deszcz, silny wiatr, czy poruszający się ludzie - to elementy gier komputerowych, wymagające znajomości bardzo złożonych zagadnień matematycznych - tłumaczył prof. Piotr Bała.
Audio
  • Czy da się tworzyć gry komputerowe bez znajomości matematyki? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Gorodenkoff/Shutterstock

Granie w gry komputerowe może zmienić sposób działania naszego mózgu, i to na naszą korzyść. ZOBACZ, DLACZEGO TAK JEST >>> By powstała nawet najprostsza gra, potrzeba jednak kolosalnej wiedzy matematycznej. - Komputery, z których korzystamy dzisiaj opierają się na przetwarzaniu liczb, więc matematyka stanowi podstawę ich pracy. Jest nieodzowna do tworzenia gier komputerowych - mówił prof. Piotr Bała z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego. Jak podkreślał, dzieje się tak nawet w przypadku nieskomplikowanych pozornie gier, typu odbijanie piłki rakietką. - Musimy wiedzieć, pod jakim kątem piłka pada na paletkę i się od niej odbija. Tu wchodzi trygonometria - mówił ekspert. - Do tego, jeśli gra oparta jest na grafice komputerowej, pojawia się kwestia położenia obiektów w przestrzeni, orientacji, odległości między nimi, czy choćby pokolorowania ich - tłumaczył.

ZOBACZ TAKŻE Rok Matematyki. Jak to było we Lwowie? >>>

Dlaczego w grach najtrudniej jest stworzyć animowane postaci, i która z gałęzi matematyki jest tu niezbędna? Co wspólnego z tworzeniem gier ma fizyka i ile z elementów gier pozostawi się losowości? O tym w nagraniu materiału reporterskiego, który przygotował Kacper Kaczmarczyk.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 16.05.2019

Godzina emisji: 12.07

kd/kul