Płatność kartą zbliżeniowo pomoże w walce z koronawirusem?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 14:21
- Wirus jest teraz wszędzie: na klamkach, poręczach. Jeśli więc osoba zainfekowana dotknie banknotu, tam także pozostanie wirus - tłumaczył w rozmowie z Czwórką dr Marek Krajewski. - Dlatego taka forma płatności pozwoli ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby.
Audio
  • Jak płacić bezpiecznie, by nie narazić się na koronawirusa? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ Jacob Lund

koronawirus bakterie żel antybakteryjny mycie rąk 1200.jpg
ZOBACZ TAKŻE Żel antybakteryjny domowej roboty. Jak go zrobić?

195 tysięcy zakażeń i ok. 8 tys. zgonów - tak w liczbach przedstawia się obraz koronawirusa na świecie. Naukowcy szukają leku, który mógłby pomóc pacjentom, a póki co wdrażane są zasady, które mają pomóc nam zachować zdrowie. Zwraca się uwagę m.in. na to, że zakazić się można, jeśli dotkniemy przedmiotu, którego przed nami dotykała chora osoba, a potem dłoń przyłożymy np. do ust bądź oczu. Taka droga zakażenia grozi nam na przykład podczas płatności gotówką, bo pieniądze, zanim trafią do nas, przechodzą przez wiele par rąk. O tym poinformował niedawno m.in. rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia, który przyznał też, że po każdym kontakcie z banknotami powinniśmy dokładnie umyć ręce. Dlatego Szkoła Główna Handlowa w Warszawie już wprowadziła na swoim terenie płatności wyłącznie zbliżeniowo kartą. - Warto pamiętać, że wprowadzanie numeru PIN w praktyce także oznacza dotykanie klawiatury, której przed nami dotykało wiele osób. Płatności zbliżeniowe pozwalają tego uniknąć - mówił dr Marek Krajewski. 

ZOBACZ TAKŻE Czy maseczki na twarz rzeczywiście chronią przed wirusami? >>>

Jak tłumaczyła więc repporterka Czwórki Agata Nowotnik, Narodowy Bank Polski poddał banknoty... kwarantannie. - Do banku centralnego trafiła gotówka z banków komercyjnych. Tam poddawana jest m.in., odkażaniu w odpowiedniej temperaturze - tłumaczyła dziennikarka.  

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 19.03.2020

Godzina emisji: 12.25

kd