Matura z matematyki. Jak opanować logarytmy?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2020 23:22
Znacznie mniej doceniane rodzeństwo potęgowania i pierwiastkowania. W radiowych korepetycjach z matematyki udowodnimy, że wbrew pozorom są one naprawdę przydatne.
Audio
  • Logarytmy nie są takie straszne. Wjaśniamy, jak je opanować (Stacja nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: geralt/pixabay
Szczególnie teraz, to właśnie dzięki nim można określić szybkość rozprzestrzeniania się wirusów. Zobaczymy, jak to działa i rozwiążemy zadanie z bakteriami w roli głównej. Kamila Łyczek, doktorantka z Uniwersytetu Warszawskiego i redaktor miesięcznika "Delta" i nauczycielką matematyki wyjaśnia, kiedy są przydatne i jak możemy je wykorzystać w codziennym życiu.
Omówmy to na przykładzie:
Wyobraźmy sobie chorobę, która rozprzestrzenia się w taki sposób, że każdego tygodnia jedna osoba zaraża dwie kolejne osoby. Najpierw pojawił się jeden zarażony, po tygodniu mamy dwa nowe zarażenia, po dwóch tygodniach cztery, po trzech tygodniach osiem itd.
Możemy zadać pytanie, w którym tygodniu będzie więcej niż 2 tysiące nowych zarażonych. To pytanie to właśnie logarytym. 2 z 2048 będzie odpowiedzią na nasze pytanie.
Jak co tydzień mamy też dla Was zadanie:
Bakterie rozmnażają się przez podział. W ciągu każdej sekundy powstają dwie nowe bakterie. Gdybyśmy w pustej probówce umieścili jedną bakterię, to probówka zapełniłaby się bakteriami w ciągu jednej godziny. W jakim czasie probówka zapełni się w połowie?
Odpowiedź na pytanie znajdziecie w nagraniu.
***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 21.04.2020

Godzina emisji: 12.40

ac