Powtórka z chemii. Aminokwasy, fenole i nitrozwiązki, czyli chemia organiczna

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 21:45
Chemia organiczna to ostatni dział w podręcznikach dla uczniów przystępujących do matury rozszerzonej z chemii. Poświęca się mu najmniej czasu. 
Audio
  • Chemia organiczna. Bez niej nie byłoby leków i tkanin (Stacja nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: WAYHOME studio/Shutterstock

Wiemy, jak to jest. Przerabiamy podręcznik od deski do deski... do połowy. Kiedy do matury pozostało mało czasu, ostatnie rozdziały traktuje się po macoszemu. Zajrzeliśmy, z czym pod koniec roku mają do czynienia tegoroczni maturzyści i... jest to chemia organiczna. Tę z pewnością znajdziemy w rozszerzonych arkuszach z tego przedmiotu.

Dzięki wiedzy na temat chemii organicznej możemy mówić o spalinach, tkaninach, wyrobach włókienniczych, tworzywach sztucznych, polimerach, lekach, antybiotykach, czy środkach ochrony roślin.

Związki organiczne to elementy budulcowe życia. To kwasy nukleinowe, białka, węglowodany, lipidy. To także nośniki informacji w organizmach żywych, czyli hormony, neurotransmitery i neurony. O czym powinniśmy pamiętać z tej dziedziny, przygotowując się do matury? Przede wszystkim o hybrydyzacji i stopniu utlenienia węgla. - Ważne będą też  rodzaje reakcji: addycja, substytucja i eliminacja oraz według jakiego wzoru zachodzi: rodnikowy, elektrofilowy, czy nukleofilowy - mówiła chemik Ola Wróblewska.

Nie możemy zapomnieć też o izomerach, czyli związkach o tym samym wzorze sumarycznym, ale innym strukturalnym. Pamiętajmy o tym, w jaki sposób dzieli się izomeria, koniecznie powtórzmy właściwości chemiczne węglowodorów i ich pochodnych. 

W chemii organicznej ważne są reakcje charakterystyczne danych grup, które umożliwiają ich wykrycie (jak odróżnić propanol od glikolu, jak rozróżnia się nitrozwiązki, a jak fenole, jak odróżnić glikozę od fruktozy). Więcej podpowiedzi, jak opanować najważniejsze elementy chemii organicznej w nagraniu. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Małgorzata Jakubowska

Data emisji: 23.04.2020

Godzina emisji: 12.18

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak