Polskie Radio
Section05
matura

Ferie, egzaminy, przerwy świąteczne. Sprawdź, jak wygląda kalendarz roku szkolnego 2023/2024

Rok szkolny 2023/2024 rozpocznie się 4 września i potrwa do 21 czerwca. Kalendarz roku szkolnego 2023/2024 przewiduje m.in. dwie dłuższe świąteczne przerwy w nauce: zimową - na Boże Narodzenie - od 23 grudnia do 31 grudnia oraz wiosenną - na Wielkanoc - od 28 marca do 2 kwietnia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA rok szkolny matura egzaminy maturalne egzamin ósmoklasisty Ferie zimowe

Matura dwujęzyczna: edukacyjne wyzwanie dla dziecka emigrantów

Dziecko emigrantów, wychowane i wykształcone w kraju emigracji, mimo dwujęzyczności boryka się z wyzwaniami rodzimego systemu edukacji po powrocie do Polski. „Szkoły mogą zaoferować tylko to, co gwarantuje prawo, czyli dodatkowe godziny języka polskiego. A dziecko emigrantów potrzebuje zajęć wyrównawczych z matematyki, geografii czy historii Polski, zwłaszcza jeśli te przedmioty wybierze na maturze” - wyjaśnia Jolanta Grochala, lektor, mama zdającej w tym roku maturę dwujęzycznej córki oraz prezes Stowarzyszenia Dwujęzyczna Polska.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa matura Matura 2023 matura z języka polskiego edukacja wychowanie dzieci Polonia szkoła dwujęzyczność dwujęzyczność dzieci Małgorzata Frydrych