Matura 2020 z matematyki. Co pojawi się w tym roku?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2020 14:59
Ruszamy na poszukiwania maturalnych "pewniaków" z matematyki. Sprawdziliśmy, jaka tematyka i jakie typy zadań pojawiały się w ostatnich latach i na co warto postawić podczas przygotowań. - Matematyka to rozbudowana dziedzina wiedzy, ale można przewidzieć zagadnienia, które prawdopodobnie pojawią się w arkuszach - przekonywał Krzysztof Chojecki. 
Audio
  • Krzysztof Chojecki typuje zagadnienia, które mogą pojawić się na tegorocznej maturze z matematyki (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: R. MACKAY PHOTOGRAPHY, LLC/Shutterstock

geometria matematya FREE 1200_660.jpg
Matura z matematyki. Jak poradzić sobie z geometrią?

Jak wyjaśniał Krzysztof Chojecki ze sporym prawdopodobieństwem da się przewidzieć, które tematy i zagadnienia mogą pojawić się na tegorocznej maturze z matematyki. - Przeanalizowałem arkusze, które pojawiały się w ubiegłych latach i dostrzegłem pewną zależność. Na tej podstawie okazuje się, że o pewne działy pytano co roku, więc istnieje prawdopodobieństwo, że będą i teraz - mówił ekspert. Jednym z nich były logarytmy, innym procenty. - Jeśli chodzi o zadania zamknięte, za które można otrzymać jeden punkt, pojawiały się także funkcje liniowe i ich własności oraz funkcje kwadratowe. Chodzi o zadania, w których mamy równania albo podaną postać kanoniczną i mamy odczytać współrzędne wierzchołka, albo jest podana postać iloczynowa i mamy odczytać miejsca zerowe z takiej postaci - tłumaczył Krzysztof Chojecki. 

matematyka, wykres Pixabay 1200.jpg
Matura 2020 z matematyki - statystyka się przyda >>>

ZOBACZ TAKŻE Matura 2020 z chemii. Mieszaniny różnorodne - rozwiązujemy zadania >>>

Jeśli chodzi o zadania otwarte, za dwa punkty, to również może być do przewidzenia.  Często pierwsze zadanie otwarte dotyczy funkcji kwadratowej, gdzie trzeba obliczyć miejsca zerowe, gdy funkcja zapisana jest w postaci ogólnej i trzeba skorzystać z delty, albo rozwiązać nierówność kwadratową – mówił ekspert.

Na każdej maturze, jak przekonywał, na każdej maturze mamy zadania na dowodzenie. Jedno z takich zadań omawialiśmy na antenie.

ZOBACZ WIĘCEJ Matura 2020. Matematyka - zdania na dowodzenie >>>

Ciężko jednak przewidzieć, czego takie zadanie będzie dotyczyć: czy nierówności, czy podzielności. - Zawsze występuje też geometria, na płaszczyźnie, albo przestrzenna, czyli stereometria - mówił Krzysztof Chojecki. - Bardzo często jest też za pięć punktów zadanie, w którym należy stworzyć układ równań. Trzeba ułożyć dwa równania i je rozwiązać, co prowadzi do równania kwadratowego. W ostatnim roku nie było tego tematu, więc być może od tego odchodzimy - wyliczał.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Materiał: Maciej Wójcik

Gość: Krzysztof Chojecki (nauczyciel matematyki z projektu Pi-Stacja i autor instagramowego profilu @matheleta)

Data emisji: 26.05.2020

Godzina emisji: 12.34

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak