Jak groźna jest indyjska odmiana wirusa?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 17:18
Szczep B.1.617 dotarł do Polski. Jak przestrzegają eksperci w rozmowie z Czwórką, jego ekspansja na jest nieunikniona, a śmiertelność i szybkość rozprzestrzeniania się w bezpiecznych do tej pory Indiach budzi obawy.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Halfpoint / Shutterstock

nauka języków online Shutterstock 1200.jpg
Pandemia przyspieszy globalną cyfryzację?

- Nie wiemy, jak wariant indyjski wpływa na przebieg całej choroby. Msimy poczekać na więcej objawów, by nie zgadywać - podkreślał dr Bartosz Fiałek, który od roku pracuje z osobami chorymi na covid-19.

Posłuchaj
04:43 _PR4_AAC 2021_05_11-12-47-09.mp3 Indyjska odmiana koronawirusa - co się zmieniło? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Jak dodała wirusolog Emilia Skirmuntt z Oxfordu, przykład Indii, gdzie ten rodzaj wirusa szybko się rozprzestrzeniał "nie może być wymierny". - Nie przywiązywano wagi do obostrzeń, a wzrost infekcji przypadł niemal bezpośrednio po tamtejszych świętach. Nie miał też kto leczyć pacjentów, bo nastąpiła zapaść w służbie zdrowia. 

góry turysta2 1200.jpg
Mount Blanc, Wielki Mur Chiński - zwiedzamy bez wychodzenia z domu

Czytaj także:

Efekty widać nie tylko w Indiach. Lockdown wprowadzono także w sąsiednich państwach. - Pierwsza fala wirusa została do nas przywieziona z Chin, druga - aktualna - najprawdopodobniej właśnie z Indii - mówi mieszkająca w Nepalu Agnieszka Pietruszka. - Wychodzić można w awaryjnych sytuacjach, w państwowych szpitalach brakuje łóżek. Leczyć się można prywatnie, ale koszty są wówczas gigantyczne - tłumaczyła. 

Czytaj także:

Jak podkreślał dr Bartosz Fiałek obawy budzić może łatwość, z jaką tzw. wariant indyjski przechodzi z człowieka na człowieka. - To wariant niepokojący, bo albo łatwiej się on transmituje, albo ma cięższy przebieg, albo zawiera mutacje mniej wrażliwe na przeciwciała - mówił ekspert. Dlatego, jak przekonywała Emilia Skirmuntt, zwłaszcza dla osób w grupie podwyższonego ryzyka, czyli m.in. seniorów, rozwiązaniem może okazać się trzecia dawka szczepionki. 

ZOBACZTAKŻE Serwis specjalny - koronawirus w Polsce i na świecie>>>

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi:  Oliwia Krettek

Data emisji: 11.05.2021

Godzina emisji: 12.45

kd