Matura 2022 z matematyki. "Geometria to nie tylko figury płaskie"

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 15:13
Przez cały kwiecień Czwórka pomaga w przygotowaniach do egzaminów dojrzałości. Przy okazji powtórki z matematyki zaglądamy do geometrii i poznajemy tajemnice trójkątów.
Geometriazdjęcie ilustracyjne
Geometria/zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/ geralt

Jak tłumaczyła Dobrawa Szlachcikowska z projektów Katalyst Education i "Pistacja", trójkąt to temat, który dość często pojawia się podczas egzaminów maturalnych. - Uczeń, przystępując do matury z matematyki, powinien powtórzyć to, co miał w poprzednich etapach edukacji, czyli m.in. sumę kątów trójkąta, ale także wzory na pola. Te wzory oczywiście są dostępne na maturze - podkreślała. 

Pojawić się także może podobieństwo trójkątów. - Tu pojawiają się zadania różnego typu, m.in. na obliczenia. Bardzo często są zadania typu "Wykaż, że...". Maturzyści za nimi nie przepadają, dlatego to im należy poświęcić sporo czasu podczas przygotowań do egzaminu - podkreślała Dobrawa Szlachcikowska

Jak tłumaczyła, geometria to nie tylko planimetria, czyli "geometria płaska", ale także geometria analityczna, czyli przestrzeń 3D, i geometria trygonometryczna, czyli ta w układzie współrzędnych. - Tu mogą się pojawić trójkąty przede wszystkim w kontekście funkcji trygonometrycznych - wyliczała gość Czwórki. - Bardzo ważne jest więc przypomnienie sobie funkcji trygonometrycznych trójkąta prostokątnego. Jeśli gdziekolwiek pojawi nam się przekątna w graniastosłupie, z pewnością tam pojawi się też trójkąt prostokątny - podkreślała.

Posłuchaj
04:38 _PR4_AAC 2022_04_26-12-42-11.mp3 Jak przygotować się do części geometrycznej matury z matematyki? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Czytaj więcej: Matematyka na maturze - praktyczny poradnik <<<

Poziom podstawowy pojawi się na arkuszach już 5 maja, a rozszerzony - 11 maja. Jak tłumaczyła ekspert, wciąż jest jeszcze czas, by przygotować się do części geometrycznej. - Jeśli wiemy, że mamy braki, warto przysiąść i załatać niedobory. Pracujmy z tematami, z którymi mamy największe problemy - podkreślała Dobrawa Szlachcikowska. 

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał przygotował: Maciej Wójcik

Data emisji: 26.04.2022

Godzina emisji: 12.44

kd