Miasta przyszłości. "Wielofunkcyjność i hybrydowość budynków"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2022 17:12
- Dążymy do tzw. miast 15-minutowych, czyli takich, w których wszystko jest w zasięgu ręki: punkty oświatowe, praca i rekreacja - podkreślali młodzi architekci z Politechniki Warszawskiej w rozmowie z Czwórką.
Studenci z Politechniki Wrocławskiej zaprojektowali akademik marzeń.
Studenci z Politechniki Wrocławskiej zaprojektowali akademik marzeń.Foto: shutterstock

"Polskie miasta przyszłości 2050" - to raport odpowiadający na pytania, według jakich scenariuszy mogą rozwijać się polskie aglomeracje w perspektywie trzech dekad. Przygotowała go w ubiegłym roku grupa Saint-Gobain, ale wyzwania, które stoją przed polskimi miastami, analizowali także młodzi architekci, urbaniści i stratedzy z trzech uczelni, m.in. z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Jak podkreślali w rozmowie z Czwórką, miasta będą "pełne innowacji, dogęszczane i wielofunkcyjne".

- Nie będziemy dążyć do tego, by budowały się przedmieścia, a być może będziemy się budować w górę. Kierunek rozwoju jest taki, by wprowadzić miasta 15-minutowe, i by miały one sens  - opowiadali przyszli architekci. Według ich wizji miast z przyszłości, "nie będzie monofukcyjności", ale "architektura hybrydowa". - Hybrydowość gmachów polegać ma na tym, że będą one spełniać jednocześnie wiele funkcji. Budynek jest swoistym miastem w mieście: mieszają się tu przeróżne funkcje: mieszkalna, usługowa, ale też ekologiczna: spalanie śmieci, możliwość produkowania żywności na własne potrzeby i we własnym zakresie. To na przykład ogrody wertykalne, które nie potrzebują przestrzeni - podkreślali architekci. 

Według projektu miast 15-minutowych mieszkańcy w zasięgu ręki mają punkty oświatowe, usługowe, mieszkalne i pracę. - Dziś mamy w dużych miastach dzielnice typowo monofunkcyjne, a warto pomyśleć o hybrydach, które będą spełniać kilka funkcji jednocześnie - podkreślali rozmówcy Czwórki.

Posłuchaj
05:11 _PR4_AAC 2022_06_10-12-47-32.mp3 Miasta przyszłości według studentów architektury (Stacja Nauka/Czwórka) 

Czytaj także:

Kolejną funkcją, którą zdaniem studentów ma spełniać przestrzeń miejska, jest zapewnienie możliwości budowania relacji międzyludzkich. - To jeden z kierunków, w których najprawdopodobniej będziemy podążali. Chodzi o to, by ludzie się znali i współpracowali ze sobą - tłumaczyli. - Wielofunkcyjne powinny być także przestrzenie publiczne, warto je przearanżować tak, by można było je adaptować do różnych celów i potrzeb mieszkańców. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Ada Janiszewska

Materiał: Oliwia Krettek

Data emisji: 10.06.2021

Godzina emisji: 12.45

kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka Oliwia Krettek miasto