Polskie Radio
Section05
miasto

PR24 Betonoza. Zmory rewitalizacji polskich miast

- Problemem jest skala. Jeśli będziemy mieli wyłożoną płytami cześć rynku, bo od czasu do czasu robimy festyny czy targowiska, to nic się nie stanie. Podstawowe pytanie jest takie, czy do tego służy cały plac - mówił inż. arch. Leszek Wiśniewski (Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej), który o problemach urbanistycznych polskich miast rozmawiał z Grzegorzem Walijewskim, hydrologiem z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA społeczeństwo samorząd finanse publiczne miasto zdrowie klimat budownictwo

Akademickość polskich miast. Uczelnie najlepsze w rankingach

Polski Instytut Ekonomiczny już drugi raz przygląda się polskim miastom akademickim. W raporcie "Akademickość polskich miast" uwzględniono takie kryteria jak: prestiż, liczba absolwentów na rynku pracy, potencjał naukowy, innowacyjność, efektywność naukowa, warunki kształcenia oraz umiędzynarodowienie. W czołówce raportu: Warszawa, Kraków, Poznań i Wrocław. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Piotr Firan edukacja miasto STYL ŻYCIA studia studenci rozwój

NASZA ROZMOWA Niemieckie miasteczko Warszawa - taką wizję zakładał Plan Pabsta

Zaprezentowany Hansowi Frankowi 6 lutego 1940 roku projekt przebudowy stolicy zakładał zredukowanie jej do węzła kolejowego. Kwitnące niegdyś miasto miało zostać wyludnione i przekształcone w niemieckie miasteczko. O założeniach nazistowskich planów przebudowy polskiej stolicy rozmawiamy z Ewą Perlińską-Kobierzyńską z Muzeum Warszawy. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Warszawa okupacja niemiecka II wojna światowa miasto

"Ulisses". Arcydzieło, którym James Joyce obraził pół świata

2 lutego 1922 roku - w dniu 40. urodzin Jamesa Joyce'a - opublikowano w Paryżu jego najsłynniejszą powieść, jedną z najważniejszych książek XX wieku. O "Ulissesie" głośno było od samego początku, do czego z pewnością przyczyniły się procesy o obsceniczność dzieła i zakazy publikacji.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA literatura Dublin Irlandia Wielka Brytania Ameryka USA Stany Zjednoczone książki James Joyce sąd sądownictwo miasto awangarda Maciej Słomczyński tłumacz pisarz proza prawo HISTORIA

Adolf Ciborowski. Misja: odbudować dwie stolice

– Miasto buduje się bardziej sercem niż rozumem – powiedział kiedyś w Polskim Radiu. Adolf Ciborowski. Przez całe życie związany był z Warszawą. Brał udział w odbudowie miasta zniszczonego w czasie drugiej wojny światowej. Doświadczenia te wykorzystał później w stolicy Macedonii, która podnosiła się z gruzów po tragicznym trzęsieniu ziemi.
Zobacz więcej na temat:  architektura Warszawa skopje macedonia Macedonia Północna PZPR II wojna światowa PRL miasto budowa

Nie mamy już naturalnego nieba nad Polską? Poznaj "miasta nienastającej nocy"

58 procent Polaków nie ma szans, by dostrzec Drogę Mleczną, a dla 20 procent niebo jest tak jasne, że wzrok przez całą dobę pozostaje w dziennym trybie - to efekt rosnącego problemu zanieczyszczenia światłem. Naukowcy alarmują, że naturalne niebo nad Polską praktycznie nie istnieje - wskazują kierunki rozwiązań problemu.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Kamil Jasieński niebo światło miasto smog ekologia oświetlenie

Polskie miasta pustoszeją. Na liście znalazły się m.in. Częstochowa, Katowice, Łódź i Kielce

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego wiele polskich miast się wyludnia. To m.in. Częstochowa, Katowice czy Kielce. Zeszły rok minął również pod znakiem zawirowań na rynku nieruchomości. Czy opuszczone wsie widmo staną się w przyszłości stałym elementem krajobrazu Polski?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Kuba Witkowski Radosław Nałęcz miasto gus Główny Urząd Statystyczny statystyka ludność demografia