Dzień Nauki Polskiej. Młodzi zdobywają świat

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 14:00
19 lutego - w dniu rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika - obchodzimy Dzień Nauki Polskiej. Jak wygląda życie młodych polskich naukowców i na jakie wsparcie w rozwijaniu swoich pasji mogą liczyć? 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Lucky Business/shutterstock.com

Chemią zaraził mnie nauczyciel w liceum, który opowiadał o niej, jak o bajkowej krainie pełnej magii Magdalena Osial

W nauce nie ma nudy

Magdalena Osial jest doktorem chemii oraz popularyzatorką nauki. - Praca naukowca jest fascynująca, bo każdy dzień jest pełen niespodzianek - mówi gość Czwórki. - Czasami eksperymenty nie wychodzą i wówczas trzeba zastanowić się, dlaczego. Innym razem się udają, ale ich efekty zaskakują. Tutaj nie ma nudy - śmieje się.

Posłuchaj
05:28 CZWORKA Stacja Nauka - nauka 19.02.2021.mp3 Jak wygląda życie młodych polskich naukowców? (Stacja Nauka/Czwórka)

Sprawdź też
dziewczyna teleskop księżyc astronomia kosmos 1200.jpg
Innspace. Polscy naukowcy podbiją kosmos?

Eksperumentuję, bo wiem, ile umiem

Gość Czwórki zajmuje się elektrochemią, a konkretnie wytwarzaniem nanomateriałów. Leki produkowane na tych cząstkach pomagają leczyć chorych na nowotwory i nie powodują skutków ubocznych. - Kiedy zaczynałam moją przygodę z tą dziedziną nauki, byłam dość ostrożna, teraz coraz więcej kombinuję i eksperymentuję z różnymi technikami badawczymi - przyznaje rozmówczyni Oliwii Krettek. 

Sprawdź także:

Jest coraz więcej stypendiów i grantów badawczych dla młodych naukowców. Warto jest z nich korzystać Magdalena Osial

Młodzi polscy naukowcy inspirują świat nauki

Czy łatwo jest być naukowcem w Polsce? Na to pytanie dr Magdalena Osial nie daje jednoznacznej odpowiedzi. - To wszystko zależy od dziedziny, którą się zajmujemy. Ja jestem chemikiem. Miałam przyjemność odbywać staże i praktyki w różnych zagranicznych instytucjach i to dało mi możliwość docenić to, jak prężnie rozwijają się i nasze laboratoria. W dobie globalizacji coraz więcej rzeczy jest możliwych. Kiedyś to my chcieliśmy wyjeżdżać w świat, teraz okazuje się, że naukowcy ze świata chcą prowadzić badania w Polsce - podsumowuje. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 19.02.2021

Godzina emisji: 12.20

kul