Energia atomowa. Dobry zamiennik dla węgla?

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 21:34
Grupa polskich studentów właśnie wróciła do kraju ze Stanów Zjednoczonych, ze stażu u boku specjalistów w dziedzinie energii atomowej. - To dobry zamiennik dla węgla i innych paliw kopalnych - przekonywał Kacper Bąk.
Elektrownia jądrowa
Elektrownia jądrowaFoto: Shutterstock/hxdyl

Kacper Bąk, student, który wrócił do Polski z dwumiesięcznego stażu w siedzibie głównej Westinghouse w USA, opowiadał o swoich doświadczeniach i zdradził, jak rozwijał swoje umiejętności u boku amerykańskich specjalistów. Łącznie w programie wzięło udział piętnaścioro studentów kierunków technicznych z Polski. - Staż odbywał się oczywiście głównie w pracowniach projektowych i biurach, jednak mieliśmy m.in. okazję wybrać się do elektrowni jądrowej i zobaczyć, jak to działa w praktyce - podkreślał gość Czwórki. 

Swoje zainteresowania fizyką poszerzał już jednak w liceum i dziś podkreśla, że z energią atomową i wdrażaniem jej wiąże zawodową przyszłość. - Poszedłem na studia inżynierskie i w ten sposób łączę swoje pasje - mówił w rozmowie z Czwórką. Staż w Stanach Zjednoczonych był świetną okazją, by rozwijać się w tym kierunku. - Od pierwszego dnia dostaliśmy możliwość samodzielnego przygotowywania projektów inżynierskich - wspominał gość Czwórki. - Europejskie standardy, w tym polskie, różnią się od norm amerykańskich. Projekty trzeba było więc dostosowywać, co było bardzo pracochłonne, ale być może będziemy kontynuować pracę w Polsce - podkreślał.  

Posłuchaj
09:05 czwórka nauka 2022_09_20-12-39-45.mp3 Kacper Bąk o potrzebie wdrażania energii jądrowej w Polsce i swoim stażu w USA (Stacja Nauka/Czwórka) 

Gość Czwórki tłumaczył, że sam chciałby  angażować się w tworzenie i rozwój energetyki jądrowej na terenie Polski. Jak podkreślał, to rozwiązanie zamiast węgla jest "jedynym, które wpisuje się w polski przemysł". - Z różnych stron otrzymujemy ograniczenia, by nie używać już węgla ani innych paliw kopalnych, dlatego energia jądrowa rzeczywiście może być dobrym zamiennikiem. Nie wytwarza aż tylu zanieczyszczeń, których potem trudno byłoby się pozbyć - podkreślał gość Czwórki. 

Zobacz także:

Na razie jednak Kacper Bąk przygotowuje się do obrony pracy magisterskiej w Polsce, ale nie wyklucza w przyszłości współpracy z amerykańskimi badaczami.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Adrianna Janiszewska

Gość: Kacper Bąk

Data emisji: 16.09.2022

Godzina emisji: 12.15

kd