Polskie Radio
Section05
elektrownia atomowa

Elektrownia jądrowa w Polsce. Ekspert: projekt koreański mógłby być zrealizowany najszybciej

- Oferta koreańska ma największe szanse, żeby powstać najszybciej. (...) Ale mimo wszystko ze względów politycznych dotychczas myśleliśmy wszyscy, że najprawdopodobniej będzie to oferta amerykańska - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Wojtyła, ekspert ds. energetycznych Klubu Jagiellońskiego, komentując plany budowy elektrowni jądrowej w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA energetyka elektrownia atomowa Polskie Radio 24 Magdalena Złotnicka

Bezpieczeństwo w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej zabrała głos

W siedzibie organizacji w Wiedniu szef MAEA Rafael Grossi oświadczył, że Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) nie widzi bezpośredniego zagrożenia w ukraińskiej elektrowni atomowej w Enerhodarze, po tym, jak władze Ukrainy poinformowały agencję, że pomiary promieniowania pozostają na normalnym poziomie. W piątek i sobotę wojska rosyjskie ostrzelały teren elektrowni.
Zobacz więcej na temat:  elektrownia atomowa bezpieczeństwo wojna na Ukrainie Ukraina Rosja energetyka ŚWIAT Europa

Niepokojące doniesienia z Ukrainy. Rosjanie zaminowali Zaporoską Elektrownię Jądrową

Rosjanie zaminowali Zaporoską Elektrownię Jądrową - takie informacje przekazał ukraiński państwowy koncern energii atomowej Enerhoatom. W ostatnich dniach Ukraińcy informowali o rosyjskich ostrzałach obiektów tej największej w Europie elektrowni jądrowej. Siły rosyjskie okupują elektrownię od marca. O szczegółach korespondent Polskiego Radia Paweł Buszko.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni infografika elektrownia atomowa

Kiedy pierwszy reaktor atomowy zacznie działać w Polsce? Znamy opinię wiceprezesa GEH

Firma GE-Hitachi Nuclear Energy (GEH) zakłada, że pierwszy reaktor BWRX-300 u polskiego klienta zacznie działać w 2029 r. - zapowiedział wiceprezes GEH David Sledzik. Pierwszy BWRX-300 ma powstać w Kanadzie, operator planuje dostać licencję na eksploatację w 2028 r. Technologią typu BWRX, czyli małymi reaktorami zainteresowany jest PKN Orlen, który je zamówił w koncernie Synthos.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA atom elektrownia atomowa PKN Orlen energetyka

Zaporoska Elektrownia Atomowa w rękach Rosjan. Szef MAEA ostrzega: sytuacja jest ekstremalnie poważna

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi alarmuje, że sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze na Ukrainie jest "całkowicie poza kontrolą", a każdego dnia zagrożenie narasta. Elektrownia została opanowana przez Rosjan, którzy nie dopuszczają do niej międzynarodowych ekspertów. 
Zobacz więcej na temat:  Europa Ukraina Rosja atom elektrownia atomowa energia atomowa wojna na Ukrainie

Zaporoska Elektrownia Jądrowa w rękach Rosjan. Szef MAEA ostrzega: sytuacja jest ekstremalnie poważna

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi alarmuje, że sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w Enerhodarze na Ukrainie jest "całkowicie poza kontrolą", a każdego dnia zagrożenie narasta. Elektrownia została opanowana przez Rosjan, którzy nie dopuszczają do niej międzynarodowych ekspertów. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja wojna 2022 atom elektrownia atomowa

Czy Niemcy chcą elektrowni atomowych? "Narasta strach przed brakiem prądu"

Siedmiu na 10 Niemców jest za dalszym działaniem trzech ostatnich pracujących w RFN elektrowni atomowych. Zwolennikami tego rozwiązania jest nawet większość wyborców partii Zielonych; 54 proc. z nich chce, by reaktory jądrowe funkcjonowały dłużej, aby kraj mógł przetrwać kryzys energetyczny – wynika z sondażu ośrodka INSA dla "Bild am Sonntag".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy atom elektrownia atomowa GOSPODARKA

Rosyjscy żołnierze w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. "Łamią wszelkie zasady bezpieczeństwa"

Ukraiński koncern Enerhoatom poinformował, że rosyjskie wojska okupujące Zaporoską Elektrownię Atomową na południu Ukrainy, siłą odebrali przepustki dwóm pracownikom i weszli do strefy promieniowania. Zlekceważyli przy tym wszelkie normy oraz procedury bezpieczeństwa. Enerhoatom sprawę zgłosi do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie serwis wschodni elektrownia atomowa Rosja