Polskie Radio
Section05
elektrownia atomowa

Kontrakt gazowy z Rosją sprzed lat. "Eksperci alarmowali"

Dziennikarze tygodnika „Sieci” napisali, że „podpisana 29 października 2010 r. umowa gazowa nie jest dla Polski korzystna”. W przytaczanych przez autorów tekstu dokumentach można przeczytać, że sami Rosjanie mieli wątpliwości, co do proponowanych przez wicepremiera Waldemara Pawlaka rozwiązań. O kontrakcie gazowym z Rosja z 2010 roku mówił w audycji Gorący Temat Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu BiznesAlert.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Gazprom gaz ziemny Waldemar Pawlak bezpieczeństwo energetyczne Wojciech Jakóbik elektrownia atomowa

Rządy Pieniądza: Eksperci o polityce energetycznej

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział, że rząd planuje, by budowa Elektrowni Ostrołęka była ostatnią inwestycją węglową w polskie moce wytwórcze. Co to oznacza dla naszej gospodarki i polityki energetycznej? O tym w Rządzach Pieniądza mówili Marcin Roszkowski z Instytutu Jagiellońskiego, dr Artur Bartoszewicz z SGH i Marek Zuber, ekonomista.
Zobacz więcej na temat:  energia elektryczna energia atomowa elektrownia atomowa Ministerstwo Energii węgiel

Niemcy obawiają się awarii elektrowni. Polska zagrożona?

Na terenie belgijskiej elektrowni Tihange nie doszło do awarii, a w związku z tym nie istnieje jakiekolwiek zagrożenie radiacyjne na terenie Polski – poinformowała w specjalnym oświadczeniu Państwowa Agencja Atomistyki. W weekend pojawiły się pogłoski, że doszło tam do awarii, w wyniku której powstała chmura radioaktywna, która może dotrzeć do naszego kraju.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT elektrownia atomowa Belgia Niemcy

Białoruś: wkrótce dostawa korpusu reaktora do elektrowni

Białoruskie władze zapowiadają, że montaż konstrukcji drugiego reaktora zacznie się jesienią. Korpus  z przeznaczeniem dla pierwszego z reaktorów w lipcu zeszłego roku spadł na ziemię, co przez pewien czas ukrywano przed opinią publiczną. Podczas kolejnego transportu korpusu na Białoruś, w grudniu, obudowa reaktora uderzyła w słup trakcyjny.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś elektrownia atomowa ŚWIAT Litwa

Atom w Polsce? Jeden z "poważnie rozważanych" scenariuszy

- Nie ma jeszcze decyzji o budowie elektrowni jądrowej - oświadczył minister energii Krzysztof Tchórzewski. Zaznaczył, że atom to jeden ze scenariuszy, który "poważnie rozważamy w ME", ale decyzja musi mieć akceptację rządu. - Polską interesują się Japończycy, a także Chińczycy, którzy chcieliby nam dostarczać technologie – powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Jakóbik z BiznesAlert.pl. Gość mówił m.in. o możliwej lokalizacji pierwszej elektrowni atomowej w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  energetyka elektrownia atomowa Żarnowiec Ministerstwo Energetyki