X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dzień Języka Polskiego. Czy powinniśmy bać się słowotwórstwa i zapożyczeń?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 17:18
21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. 19 lat temu został ustanowiony przez UNESCO, by podkreślić różnorodność językową i zwrócić uwagę na te zagrożone, które stanowią 43% aktualnie używanych języków. 
Audio
  • Jak szybko zmienia się język polski? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/VGstockstudio

Nie jesteśmy policją językową. Rolą językoznawcy jest obserwacja Iwona Sołtys

- Dziś mówi się o ekonomizacji języka. Sprawieniu, że stanie się on jak najprostszy w użyciu - mówiła Iwona Sołtys, doktorantka z Instytutu Polonistyki Stosowanej UW. - Praca językoznawcy polega m.in. na obserwacji, jak język się zmienia, jakie są postawy językowe Polaków. To, co dzieje się w języku jest informacją na temat tego, co dzieje się w społeczeństwie.

Nie tylko poprawiamy błędy, Zwracamy uwagę na to, z czego one wynikają Mateusz Adamczyk

- Coraz częściej wchodzimy w rolę doradców - dodawał Mateusz Adamczyk, doktorant z Instytutu Języka Polskiego UW. - Cieszymy się, że możemy pełnić tę funkcję, bo to, co najlepszego możemy zrobić dla języka, to poszerzanie świadomości na jego temat - wyjaśniał. 

Czy język polski potrzebuje specjalnej ochrony? Kiedy zapożyczenia są potrzebne? Czy polszczyzna nadąża za współczesnością? Kto decyduje o zmianach w języku i jak się one dokonują? Jaką rolę w tworzeniu języka ma internet i media? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Iwona Sołtys (doktorantka z Instytutu Polonistyki Stosowanej UW), Mateusz Adamczyk (doktorant z Instytutu Języka Polskiego UW)

Data emisji: 21.02.2019

Godzina emisji: 15.07

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak