Dzień Języka Polskiego. Czy powinniśmy bać się słowotwórstwa i zapożyczeń?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2019 17:18
21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. 19 lat temu został ustanowiony przez UNESCO, by podkreślić różnorodność językową i zwrócić uwagę na te zagrożone, które stanowią 43% aktualnie używanych języków. 
Audio
  • Jak szybko zmienia się język polski? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/VGstockstudio

Nie jesteśmy policją językową. Rolą językoznawcy jest obserwacja Iwona Sołtys

- Dziś mówi się o ekonomizacji języka. Sprawieniu, że stanie się on jak najprostszy w użyciu - mówiła Iwona Sołtys, doktorantka z Instytutu Polonistyki Stosowanej UW. - Praca językoznawcy polega m.in. na obserwacji, jak język się zmienia, jakie są postawy językowe Polaków. To, co dzieje się w języku jest informacją na temat tego, co dzieje się w społeczeństwie.

Nie tylko poprawiamy błędy, Zwracamy uwagę na to, z czego one wynikają Mateusz Adamczyk

- Coraz częściej wchodzimy w rolę doradców - dodawał Mateusz Adamczyk, doktorant z Instytutu Języka Polskiego UW. - Cieszymy się, że możemy pełnić tę funkcję, bo to, co najlepszego możemy zrobić dla języka, to poszerzanie świadomości na jego temat - wyjaśniał. 

Czy język polski potrzebuje specjalnej ochrony? Kiedy zapożyczenia są potrzebne? Czy polszczyzna nadąża za współczesnością? Kto decyduje o zmianach w języku i jak się one dokonują? Jaką rolę w tworzeniu języka ma internet i media? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Iwona Sołtys (doktorantka z Instytutu Polonistyki Stosowanej UW), Mateusz Adamczyk (doktorant z Instytutu Języka Polskiego UW)

Data emisji: 21.02.2019

Godzina emisji: 15.07