"Wymiana energii, przygoda". Dlaczego warto być harcerzem?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 16:45
Według badania CBOS-u 6 proc. Polaków działa aktywnie w organizacjach młodzieżowych, w tym w harcerstwie. W Polsce funkcjonuje wiele organizacji harcerskich, a największe z nich to ZHR i ZHP. - Harcerstwo, przy codziennych obowiązkach, jak szkoła czy praca, jest odskocznią. To też motywacja, by robić coś dla innych - mówią goście Czwórki.
Audio
  • Jak zostać harcerzem i dlaczego warto to zrobić? Czy każdy może być harcerzem? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: KRYSTIAN DOBUSZYNSKI/REPORTER EASTNEWS

Przynależność do harcerstwa deklarują nie tylko młodzi ludzie, ale i ci, którzy już dawno wyrośli z krótkich spodenek. Wielu z nich twierdzi, że harcerzem jest się do końca życia, a wartości leżące u jego podstaw, stają się fundamentem na całe dorosłe życie. - Harcerstwo na początku to jedna wielka przygoda, i ta przygoda, chęć poznania czegoś nowego i pewna tajemnica - ciągnie do tego harcerstwa nowych ludzi - mówił w Czwórce Jakub Pajkowski.

A jak opowiadała Weronika Wróblewska, w harcerstwie ważna jest także więź między ludźmi. - To, że  przez pięć dni w tygodniu każdy z nas wstaje codziennie do szkoły czy pracy, a szóstego dnia - już nieobowiązkowo - na zbiórkę harcerską, kształtuje pewne postawy - mówił zaś Aleksander Budek. - Po całym tygodniu robimy to, choć nie musimy, bo wiemy, że to jest ważne.

Czego uczy przynaleźność do harcerstwa i czy warto się w nie zaangażować? Jak wygląda bycie harcerzem "od kuchni"? Jak postrzegani są harcerze przez rówieśników i czy harcerze to "turboludzie"? Jak wygrać zakład poprzez wyjazd na obóz harcerski? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Dominika Nowik (z-czyni komendantki Szczepu nr 1 i przyboczna 99. Drużyny Harcerskiej "Siódma góra"), Weronika Wróblewska (drużynowa 13. Gromady Zuchowej Wesołe Słoneczka), Aleksander Budek (przyboczny 21. Drużyny harcerskiej Wrzosy), Jakub Pajkowski (ZHR)

Data emisji: 28.06.2019

Godzina emisji: 15.09

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak