Chleb domowym sposobem. Jak go zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 01:11
Nie da się zapomnieć smaku polskiego chleba – z chrupiącą skórką i delikatnym wnętrzem. To też jeden z najstarszych produktów spożywczych. W Czwórce sprawdzaliśmy, jak przygotować go w domowych warunkach.
Audio
  • Chrupiąca skórka i niepodrabialny smak. Pieczemy chleb (Czat Czwórki)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ GANNA MARTYSHEVA

pieczywo pszenica chleb 1200.jpg
Przepis na udany chleb? Najważniejszy jest zakwas

To nim szczycimy się przed gośćmi z zagranicy. Coraz częściej nie zadowalamy się tym kupionym w supermarkecie czy piekarni. Kupujemy mąkę i zakwas i pieczemy go samodzielnie. Ula Więckowska nie jest piekarzem z zawodu, tylko z miłości. Chce przywrócić prawdziwy, ręcznie wyrabiany, domowy chleb. W Czwórce zdradziła, jak wypiekać pachnący i chrupiący chleb w domowych warunkach.

- Nie trzeba wiele, by zrobić dobry chleb - przekonywała. - Poza słoikiem z zakwasem wystarczy nam miska, drewniana łyżka, foremka i piekarnik, który mamy w domu. Wkład finansowy też jest niewielki - mówiła. W rozmowie z Piotrem Firanem wyjaśniała, dlaczego lepiej zrezygnować z drożdży i piec chleb na zakwasie, jak taki zakwas przygotować w domu i jak przygotować chleb w domowych warunkach bez specjalnego chlebowego pieca. Więcej w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Ula Więckowska (autorka książek o chlebie i wypiekach, piekarz)

Data emisji: 10.09.2019

Godzina emisji: 16.09

ac