Przepis na udany chleb? Najważniejszy jest zakwas

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 10:02
Do przygotowania smaczego chleba z chrupiącą skórką potrzebujemy dobrej jakości zakwasu. Jak go przygotować, aby nasze wypieki były udane?
Audio
  • Przepis na idealny zakwas i chleb z chrupiącą skórką zdradza kucharz, Paweł Trzaska (Najlepszy dzień tygodnia/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ GANNA MARTYSHEVA

- Korzystam z przepisu, który dostałem jeszcze od swojej babci - mówił kucharz Paweł Trzaska z Little Chef. - Zakwas należy przechowywać w odpowiedniej temperaturze i często "dokarmiać". Niektórzy francuscy piekarze mają tradycję, żeby zaczyn na chleb przechowywać nawet trzysta lat. Kluczem jest to, aby o niego odpowiednio zadbać - opowiadał. 

Jak przygotować i dbać o zakwas? Z czego się składa? Jak długo samodzielnie przygotowany chleb zachowa swoją świeżość? W jakiej temperaturze piec i czy nada się do tego domowy piekarnik? Zapraszamy do wysłuchania całego nagrania, w którym kucharz Paweł Trzaska opowiada jak przygotować domowy chleb krok po kroku. 

***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzą: Kamila Dębczak i Kuba Marcinowicz

Materiał: Mateusz Kulik

Gość: Paweł Trzaska (Little Chef)

Data emisji: 4.01.2018

Godzina emisji: 8.42

ac/pj

Czytaj także

Schronisko dla roślin - jak działa takie miejsce?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 11:25
Czasem naszym roślinom brakuje słońca, czasem mają za dużo wody. Gdy zaczynają więdnąć, najczęściej po prostu je wyrzucamy. Ale, jak przekonuje Katarzyna Dziedzic, współzałożycielka Schroniska dla roślin, jest sposób na to, by dać im drugie życie i dobry dom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kokedama - wisząca doniczka bez doniczki

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 14:40
- To naturalna ozdoba, która zajmuje mało miejsca, a wygląda bardzo ładnie - mówi Ilona Jankiewicz-Próchenko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Recykling świąteczny. Jak zrobić ozdoby choinkowe ze śmieci?

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 12:09
Ozdoby choinkowe ze śmieci - stara żarówka, pusta butelka plastikowa, balon, stare gazety czy duże ilości sznurka. - Nietypowe bombki na choinkę z takich niepotrzebnych rzeczy może przygotować każdy z nas – mówi Joanna Wajdenfeld.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obrazy z mchu. Jak to zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 10:00
Obrazy, a nawet całe ściany z mchu są hitem dekoracyjnym ostatnich miesięcy. Do stworzenia takich elementów wystroju domu potrzebny jest mech chrobotek, przysmak reniferów.
rozwiń zwiń