Insta-presja, insta-depresja. Lajki kontra poczucie wartości

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 18:00
Wydawałoby się, że słynne polubienia na serwisach społecznościowych powinny być traktowane jako miłe dowody sympatii. Tymczasem we współczesnym świecie "wirtualna akceptacja" dla niektórych staje się powodem do być albo nie być.  
Audio
  • Czy lajki to nowe pochwały? O mediach społecznościowych i ich wpływie na naszą samoocenę (Czat czwórki/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

Młody umysł jest plastyczny, ale mało elastyczny. Dorosłym łatwiej wytłumaczyć, że to tylko zdjęcie w sieci Katarzyna Kucewicz

Instagram. Przeglądaj, nie uczestnicz

Świat mediów społecznościowych żyje tragiczną historią dziewiętnastoletniej Brytyjki Chloe Davidson. Dziewczyna kilka dni temu popełniła samobójstwo, a powodem miała być mała liczba lajków na Instagramie. - Są badania, które pokazują, że media społecznościowe nie wpływają dobrze na nasz nastrój, ale z drugiej strony nasz nastrój bardzo zależy od tego, jak z nich korzystamy - opowiada dr Helena Chmielewska-Szlajfer. - Najlepszym probierzem jest to, czy my te media tyko przeglądamy, czy aktywnie bierzemy w nich udział - wyjaśnia.

Co do zasady z ludźmi lepiej kontaktować się bezpośrednio. Lepiej mieć znajomych niż followersów dr Helena Chmielewska-Szlajfer

Lajki to pochwały z ograniczonym terminem spożycia

Zaniżona samoocena, fałszywy obraz samego siebie, zaburzenia odżywiania, ortoreksja - wszystkim tym może skutkować przeglądanie mediów społecznościowych. Przyznają to m.in. pacjenci Katarzyny Kuceiwcz. - Wielokrotnie w moim gabinecie usłyszałam, że internet i aplikacje mają realny wpływ na podwyższenie lub pogorszenie samooceny - mówi psychoterapeutka. - U nastolatków poczucie własnej wartości jest chwiejne, więc spadek popularności w sieci może być jedną z przyczyn depresji - dodaje.  

Co zatem zrobić, żeby nie poddać się insta-presji i nie ulec insta-depresji?

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał: Mateusz Kulik

Goście: Katarzyna Kucewicz (psycholog, psychoterapeuta), dr Helena Chmielewska-Szlajfer (socjolog, Akademia Leona Koźmińskiego)

Data emisji: 21.01.2020

Godzina emisji: 15.08

kul