Czy można być energetycznie samowystarczalnym?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 19:12
Okazało się, że w 2019 r. Europa wyprodukowała więcej energii z wiatru i słońca, niż z węgla. Czy jest możliwa sytuacja, kiedy przydomowa elektrownia zaspokoi wszystkie nasze potrzeby energetyczne? 
Audio
  • OZE. Jak korzystać z energii z odnawialnych źródeł? (Czat Czwórki)
Polska za mało inwestuje w odnawialne źródła energii
Polska za mało inwestuje w odnawialne źródła energiiFoto: Wiki/ Jürgen z Sandesneben, Germany - Flickr

Coraz cieplejsze zimy zmniejszają zapotrzebowanie na energię do ogrzania domów i mieszkań. Zwrot w zainwestowane odnawialne źródła energii następuje coraz szybciej. W krajach Europy Zachodniej od kilku lat rozwija się energetyka obywatelska. Mieszkańcy biorą udział w produkcji zrównoważonej energii. Takie działania podejmuje się w Danii i Niemczech, także w Polsce powstają energetyczne spółdzielnie. Przykładem może być choćby Krakowska Elektrownia Społeczna, która zajmuje się produkcją prądu przy pomocy fotowoltaiki. 

Czy możemy się spodziewać, że ceny energii zaczną w Europie spadać? - To już dzieje się na rynku hurtowym. Wszędzie w Europie, poza Polską ceny energii spadły - komentował Jan Ruszkowski z Polskiej Zielonej Sieci. - Jesteśmy najdroższym od wielu lat rynkiem, wynika to z faktu, że w naszym kraju mamy dużo mniej energii wiatrowej, choć i u nas to powoli się zmienia - tłumaczył.

Czy energia z OZE może zaspokoić nasze potrzeby energetyczne? - Technicznie jest to wykonalne, choć oczywiście nie jesteśmy w stanie zacząć korzystać z tej energii z dnia na dzień - dodawał ekspert. Problemem, jak zwracali uwagę goście Czwórki może być też sposób magazynowania energii. - W Niemczech magazynuje się je w skałach wulkanicznych. Wytworzoną energię zamienia się na ciepło, skały magazynują ją jak termos. Kiedy energia jest potrzebna ciepło "wydmuchiwane" jest pod temp. kilkuset stopni Celsjusza - wyjaśniali.

Czy podobne rozwiązania będzie można wprowadzić w Polsce? Jak korzystać z OZE i czy jest to opłacalne źródło energii? O tym w rozmowie z ekspertami w studiu Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi:  Piotr Firan 

Goście: Bartłomiej Derski (portal wysokienapiecie.pl), Jan Ruszkowski (Polska Zielona Sieć)

Data emisji: 19.02.2020

Godzina emisji: 15.10

ac