Jak oczyszczać rzeki i zbiorniki wodne ze śmieci?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 18:18
Kajakowy Ekopatrol ze Szczecina jest otwarty na wszystkich, którzy marzą o przygodzie, ale na czystych wodach. Stowarzyszenie Wywrotka, któremu na sercu w szczególności leży czystość środowiska, wypowiada wojnę pływającym w rzekach śmieciom.
Audio
  • Wodny ekopatrol. Jak sprzątać nasze rzeki? (Czat Czwórki)
Zanieczyszczona rzeka, tuż przy mieście
Zanieczyszczona rzeka, tuż przy mieście Foto: Shutterstock/Strahil Dimitrov

Kajakarze dla ekologii

Pracownicy Ekopatrolu zazwyczaj porządkują Odrę. W zeszłym roku wyłowili z niej między innymi lodówki, zderzaki samochodowe, opony, krzesła, drzwi oraz całą masę butelek i plastików. Jak mówił Krzysztof Sowa ze Stowarzyszenia Wywrotka,o czasem znajdują się w bardzo zaskakujących miejscach, jak na przykład bezludne wyspy Wisły. 

Kolejna odsłona Ekopatrolu

Wolontariusze poruszają się na kajakach, uprzątnięcie śmieci o dużych gabarytach nie jest więc proste. Jak mówią uczestnicy, pomimo technicznych trudności oczyszczanie Odry z nadmiaru odpadów jest dla nich satysfakcjonujące. A tam, gdzie nie ma kultury zabierania ze sobą śmieci, które sami wyprodukowaliśmy sprzątania jest bardzo dużo. Akcje sprzątania często odbywają się w lasach, rzadziej, przy brzegach rzek. Akcja, która po raz pierwszy wystartowała w ubiegłym roku była o tyle wyjątkowa, że odbywała się na kajakach. Wodnemu Patrolowi udało się wtedy zebrać.

Każdy może się zaangażować

Do akcji może dołączyć każdy. Uczestnik dostanie od organizatorów potrzebny sprzęt: kajak, wiosła, worki do zbierania odpadów, kamizelkę oraz rękawiczki. Chętni muszą jednak pamiętać o tym, że priorytetem wyprawy jest zebranie jak najwięskzej ilości śmieci dlatego nie możemy mieć przy sobie wielu osobistych rzeczy. Dokąd teraz planują popłynąć? Które akweny posprzątać? W jaki sposób dołączyć do akcji? O tym rozmawialiśmy z Krzysztofem Sową.

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Krzysztof Sowa (Stoarzyszenie Wywrotka)

Data emisji: 10.06.2020

Godz. emisji: 16.07

ac