Perfekcjonizm. Przepis na sukces czy przekleństwo?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 18:40
Wysokie wymagania, trudne do osiągnięcia cele i pracowitość - to cechy perfekcjonisty. Jednak to, co dla jednych może być drogą do sukcesu, innym może zrujnować życie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/StunningArt

Posłuchaj
03:10 CZWÓRKA Czat Czworki - sonda 19.04.2021.mp3 Czy jesteś perfekcjonistą? SONDA (Czat Czwórki/Czwórka)

Jeśli jem czekoladę, bo sprawia mi to przyjemność, to bardzo dobrze. Jeśli jednak sięgam po nią często  i kompulsywnie, to wskazuje to na uzależnienie. I tak też jest z perfekcjonizmem Joanna Chmura

- Perfekcjonizm a dążenie do doskonałości to są dwie różne sprawy. Tak to przynajmniej ujmuje litera psychologii - przekonuje psycholog Joanna Chmura. - Perfekcjonizm to uwikłanie się w to, co pomyślą o mnie inni, a dążenie do doskonałości jest wewnątrzsterowne, czyli my sobie w środku marzymy, by być coraz lepszym, wiedząc jednak, że to jest droga, a nie cel.

Posłuchaj
12:10 CZWÓRKA Czat Czworki - chmura 19.04.2021.mp3 W drodze do perfekcji zachowaj zdrowy rozsądek. Rozmowa z psycholog Joanną Chmurą (Czat Czwórki/Czwórka)

Miej umiłowanie porządku, ale raz na jakiś czas pozwól sobie na bałagan Joanna Chmura

Na przestrzeni lat zmieniało się nasze podejście do perfekcjonizmu i dziś jest to rodzaj zachowania, o którym można powiedzieć, że "wzbudza niepokój". - Z jednej strony, kiedy patrzymy na perfekcyjnie uporządkowane pliki w komputerze albo perfekcyjne wyedytowany tekst, to jest w tym rodzaj radości z czystości. Często jednak jest tak, że osoby, które tak bardzo pilnują porządku, mają skłonność do natręctw. Te zaś wcale nie ułatwiają życia, a wręcz odwrotnie: odbierają nam radość - wyjaśnia gość Czwórki. - Wiele osób, które osiągnęły sukces, przyznają, że stoi za nim ciężka praca i dążenie do doskonałości. Niestety, po przekroczeniu granicy zdrowego rozsądku łatwo można wpaść w pułapkę pracoholizmu i rozczarowań - dodaje Joanna Chmura.

Posłuchaj
05:42 CZWÓRKA Czat Czworki - trojanowska 19.04.2021.mp3 Monika Trojanowska o tym, jak stać się "nieperfekcyjną rodziną" (Czat Czwórki/Czwórka) 

W mediach funkcjonują dwa modele rodziny: jedna żyje w chaosie, druga to taki typ "wzorowego ucznia".  Tyle, że taka rzeczywistość po prostu nie istnieje Monika Trojanowska

Monika Trojanowska jest mamą, żoną i autorką bloga Nieperfekcyjna rodzina. - Z mojego doświadczenia wynika, że pokora jest najważniejszą cechą w dążeniu do perfekcji - śmieje się rozmówczyni Jakuba Jamrozka. - Dzięki niej dajemy sobie prawo do bycia nieperfekcyjnym. Wiemy, że idealny plan nie istnieje. Że zawsze może wydarzyć się coś niespodziewanego: gorszy nastrój dziecka, mój ból głowy, co każe nam zmienić strategię działania. Ale nie zawsze taka byłam, bo kiedyś perfekcja mnie zjadała. Długo dochodziłam do tego, jak zachować w tym wszystkim zdrowy rozsądek.  

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Materiał przygotował: Szymon Majchrzak

Goście: Joanna Chmura (psycholog), Monika Trojanowska (autorka bloga Nieperfekcyjna rodzina)

Data emisji: 19.04.2021

Godzina emisji: 15.08

kul