Czy bać się nietoperzy? "To pożyteczne i niegroźne ssaki"

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2021 21:26
W Polsce na wolności można spotkać przedstawicieli aż 27 ich gatunków. Nocą latają i żerują nie tylko na polach, ale także w centrach miast. Mimo to mało jest okazji, aby obserwować je w naturze, przez co większość ludzi wciąż się ich obawia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: wimammoth/Shutterstock.com

W mediach pojawiają się informacje, że nietoperze mogą przenosić wirusy. Takie doniesienia mogą niepokoić, jednak jak przekonuje Marta Kepel z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody Salamandra, te ssaki w naszej strefie klimatycznej są niegroźne dla ludzi i innych zwierząt. - Nie przenoszą w naszych europejskich warunkach żadnych groźnych chorób - tłumaczy. - Jedyną chorobą, którą teoretycznie można się od nich zarazić, jest wścieklizna. Jednak w Europie nigdy nie stwierdzono u nich wirusa klasycznej wścieklizny, która występuje u innych ssaków.


Posłuchaj
07:49 Czwórka/Czat Czwórki - nietoperze 26.08.2021.mp3 Z Martą Kepel z Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody Salamandra rozmawiamy o nietoperzach (Czat Czwórki/Czwórka)

 

Jak mówi gość audycji, są to zwierzęta chronione, pożyteczne i całkowicie niegroźne, a dzięki działaniom Towarzystwa ta wiedza coraz bardziej się rozpowszechnia. - Mamy coraz więcej sygnałów od osób, które chcą pomóc nietoperzom, są to ludzie, którzy wiedzą, że są to zwierzęta bardzo cenne i należy je chronić - zaznacza. 

Specjalistka przekonuje, że obecność nietoperzy w pobliżu siedlisk ludzkich nie stanowi zagrożenia. Dla niektórych gatunków budynki są jedyną normalną, naturalną i dostępną kryjówką. Dlatego warto lepiej je poznać. W tym celu Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody Salamandra prowadzi działania edukacyjne, które mają oswajać ludzi z tymi pożytecznymi ssakami.

nietoperze_1200_shutter_Independent_birds .jpg
Chore nietoperze wampiry izolują się, by chronić swoje kolonie

Czytaj także:


- Na terenie zoo w Poznaniu już czwarty rok z rzędu organizowane są wieczory z nietoperzami - tłumaczy gość audycji. - Podczas tych spotkań można się wiele o nich dowiedzieć. Po krótkiej prelekcji spacerujemy i odwiedzamy miejsca, gdzie mamy okazję poobserwować dziko żyjące wolne nietoperze. Obalamy mity, że wplątują się we włosy, informujemy, dlaczego nie wolno wchodzić do pomieszczeń, w których zimują, w jakich okolicznościach możemy je spotkać i jak się wtedy zachować.

Co więc zrobić, jeżeli przydarzą się nam bliskie spotkania z nietoperzami i odkryjemy ich kolonię np. na strychu? - Jeśli jest to strych, którego nie używamy, to najlepiej zostawić je tam i pozwolić dalej funkcjonować, ponieważ te ssaki nie powodują żadnych zagrożeń i uciążliwości - wyjaśnia Marta Kepel. - Jeśli jednak w jakiś sposób nam przeszkadzają, to najlepiej skontaktować się z naszym Towarzystwem - doradzimy, co można zrobić w konkretnej sytuacji, żeby obu stronom pomóc.

*** 

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Marta Kepel (Polskiego Towarzystwo Ochrony Przyrody Salamandra)

Data emisji: 23.08.2021

Godzina emisji: 15.45