Polskie Radio
Section05
środowisko

Unijny spór o elektrownię w Turowie. Komisja PE zapoznała się z petycją mieszkańców regionu

Podczas obrad komisji petycji Parlamentu Europejskiego w Brukseli zaprezentowano wniosek, pod którym podpisało się prawie 30 tysięcy mieszkańców regionu turowskiego, w obronie tamtejszej elektrowni. To odpowiedź na petycję organizacji ekologicznych z Polski i Czech, które przekonują o szkodliwym wpływie kompleksu w Turowie na ujęcie wody pitnej po stronie czeskiej i domagają się jego zamknięcia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polska w Unii Europejskiej energetyka klimat ochrona środowiska środowisko

Projekt ustawy o morskiej energetyce wiatrowej przyjęty. Ma przyśpieszyć transformację polskiej energetyki

Rząd przyjął projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych (inaczej projekt ustawy "offshore") przygotowany przez resort klimatu i środowiska. Przepisy ułatwią wykorzystanie potencjału energetyki wiatrowej na Bałtyku i usprawnią inwestycje firm w tym obszarze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA środowisko energia ministerstwo klimatu

Wiceminister klimatu: do poniedziałku przedstawimy rozwiązania prawne dot. budowy farm wiatrowych na Bałtyku

- Wszystko jest w jak najlepszym porządku. Niedługo będziemy mieć dla opinii publicznej dobry komunikat. Być może za kilka godzin, a najpóźniej w poniedziałek - powiedział w Polskim Radiu 24 Ireneusz Zyska, pełnomocnik rządu ds. odnawialnych źródeł energii, na temat rozwiązań prawnych dotyczących budowy farm wiatrowych na Bałtyku.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Antoni Trzmiel ministerstwo klimatu klimat środowisko odnawialne źródła energii wiatr Bałtyk energetyka energia energia odnawialna OZE

Kurtyka: konieczne dostosowanie tempa transformacji do uwarunkowań społeczno-gospodarczych państw

- Tempo transformacji ku gospodarce neutralnej dla klimatu powinno być dostosowane do uwarunkowań społeczno-gospodarczych państw członkowskich UE - podkreślił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka w czwartkowym wywiadzie dla dziennika "Magyar Hirlap".
Zobacz więcej na temat:  michał kurtyka grupa wyszehradzka Węgry klimat ministerstwo klimatu środowisko energia atomowa energia odnawialna POLSKA