Polskie Radio
Section05
środowisko

Akcja "Adoptuj Pszczołę". Dlaczego owady zapylające są w kryzysie?

Pszczoły miodne i dziko żyjące odpowiadają za zapylanie roślin, które stanowią ponad jedną trzecią naszej codziennej diety. Dlatego są tak ważne dla rolnictwa i produkcji żywności. Niestety śmiertelna mieszanka, na którą składają się toksyczne pestycydy, pasożyty pszczół i zmiany klimatu, sprawia, że zapylacze na całym świecie są w kryzysie. 
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska rośliny kwiaty pszczoły miód ekologia Greenpeace środowisko kryzys klimatyczny owady

Zielone torowiska i tramwaje - rozwiązanie szczególnie przyjazne dla środowiska

Zamiast podkładów i kamienistego tłucznia - trawa. Zielone torowiska tramwajowe to coraz częstszy widok, także w polskich miastach. Naukowcy z Poznania i Krakowa zbadali ten aspekt pod kątem ochrony środowiska i przy okazji wysnuli wnioski, że tramwaj, w zakresie dbania o naturę i krajobraz, wśród środków transportu publicznego nie ma sobie równych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krzysztof Łoniewski transport miejski transport tramwaj ekologia przyroda natura środowisko miejskie środowisko

TYLKO U NAS Porozrzucane śmieci, czyli krajobraz po majówce

Kiełbaska z grilla, zimne piwo, długie rozmowy w doborowym towarzystwie - Polacy w ostatnich dniach oddali się majówkowemu relaksowi. Krajobraz po długim weekendzie nie jest już jednak sielankowy - w niedzielny wieczór i poniedziałkowy poranek w oczy rzucały się porozrzucane pozostałości po "świętowaniu".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo majówka odpady gospodarka odpadami ekologia śmieci środowisko Kołobrzeg

Parki narodowe w Polsce. Dlaczego warto je chronić?

Jaka jest kondycja parków narodowych w Polsce? Co można zrobić, aby terenów zielonych w kraju przybywało? Jak ma się do tego kontekst wycinki lasów pod zdobywanie surowca – drewna. O lasach i parkach z myślą nie tylko o ochronie gatunków, którym zagraża wyginięcie, ale także o przestrzeniach, gdzie możemy złapać oddech od zabieganej codzienności, mówił w Trójce Michał Słodowy.
Zobacz więcej na temat:  Robert Grzędowski parki narodowe środowisko natura przyroda krajobraz Trójka Michał Słodowy

Betonoza w miastach. Dlaczego zieleń przegrywa z betonem?

Zastępowanie zielonych obszarów betonowymi płytami stało się dość powszechnym zjawiskiem w wielu polskich miastach i miasteczkach. Przykładem może być tzw. rewitalizacja rynków w Skierniewicach, Krzeszowicach czy we Włocławku, gdzie usunięto zieleń właśnie na rzecz betonu.
Zobacz więcej na temat:  ekologia miasto architektura środowisko susza aglomeracja zmiany klimatyczne pogoda woda rośliny drzewa Sława Bieńczycka

Wilki w sąsiedztwie. "Nie taki wilk straszny, jak go malują"

Wilki żyją blisko ludzi od tysięcy lat, jednak nie mają dobrego PR-u. Na temat tego gatunku od wieków krąży wiele mitów i nierzetelnych informacji. - Zdrowe, dzikie wilki nie stanowią dużego zagrożenia dla człowieka - mówi Piotr Chmielewski, doktor nauk socjologicznych. - My też ponosimy odpowiedzialność za to sąsiedztwo. Dlatego bardzo istotne jest, żeby człowiek wiedział, jak w sposób świadomy i odpowiedzialny budować je z tym gatunkiem drapieżnika.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka wilk las środowisko Weronika Puszkar

"Piątka dla Ziemi" - akcja sprzątania świata z pomocą dla zwierząt w tle

W tym roku obchody Dnia Ziemi rozpoczęły się wcześniej. To za sprawą "Piątki dla Ziemi", organizowanej przez Omenaa Foundation, Konsorcjum Filantropijne i Fundację Planet Heroes. W jej ramach na całym świecie odbywają się akcje oczyszczania lasów, łąk oraz plaż. Finałem będzie natomiast sprzątanie terenów Nieporętu z udziałem gwiazd, czemu towarzyszyć będą koncerty i warsztaty.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Radosław Nałęcz ekologia środowisko akcja charytatywna