Plany na 2022. Jak skutecznie je zrealizować?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 20:04
- Teraz modne stało się "ignorowanie" symboliki 1 stycznia i rezygnowanie z postanowień noworocznych, bo od daty ważniejsza jest nasza wewnętrzna motywacja - tłumaczyła psycholog Katarzyna Kucewicz. - Jednak wielu ludziom po prostu potrzebny jest taki "motor" do zmian, pretekst, by zrobić pierwszy krok. 
Jak robić postanowienia noworoczne, by dało się je zrealizować?
Jak robić postanowienia noworoczne, by dało się je zrealizować?Foto: Shutterstock/HBRH

Ci, którzy chcą wykorzystać okoliczności i fakt, że rozpoczął się kolejny rok, jak tłumaczyła ekspert, robią postanowienia noworoczne. - Warto zmieniać swoje życie, ale pamiętajmy, żeby to nie był nagły huragan zmian, tylko jedna, dwie rzeczy, które są dla nas naprawdę najważniejsze - podkreślała. - Realizujmy je krok po kroku.

Blue Monday? Po prostu go przeżyj i idź dalej

Ci, którym się jednak nie powiedzie, prawdopodobnie realizację swoich planów na ten rok zamkną w trzeci poniedziałek stycznia. - To ten osławiony "Blue monday", czyli najsmutniejszy dzień w roku, w którym okazuje się, że nic z naszych noworocznych postanowień raczej nie wyjdzie - podkreślała gość Czwórki. W tym momencie, jak tłumaczyła, ważne jest to, by się nie zniechęcać. - Najgorsze, co możemy zrobić, to po jednej porażce zaniechać wszelkich działań. Warto, mimo porażek, różnych trudności i schodków, realizować cele - tłumaczyła gość Czwórki. - Jeśli okaże się, że spotkała nas kolejna porażka, i tych porażek jest więcej niż sukcesów, warto zadać sobie pytanie, czy ten nasz cel jest nam potrzebny i czy nie narzucamy sobie siłą czegoś, czego w gruncie rzeczy wcale nie pragniemy - mówiła Katarzyna Kucewicz.

Porażka to nie dramat, tylko lekcja

Warto także "zrewitalizować swoje podejście do porażek". Jak tłumaczyła gość Czwórki, to nie jest powód do wstydu. - Porażka jest wpisana w działanie. Tymczasem my nie chcemy myśleć o naszych porażkach, staramy się ich nie dostrzegać, chwalimy się sukcesami, a porażki wypieramy - wyliczała. - A sukcesy niczego nas nie uczą, lekcją są właśnie porażki. Warto więc zastanowić się, skąd się wzięły, dlaczego nam nie wyszło, a jeśli poznamy przyczynę i wyeliminujemy ją, pewnie następnym razem się uda - mówiła Katarzyna Kucewicz. 

Plan nie wyszedł? Warto być elastycznym

Jak tłumaczyła gość Czwórki, elementem każdego dobrego planu są wydarzenia, których nie da się zaplanować. - Po drodze może wydarzyć się wszystko. Wielu ludziom plany pokrzyżowała pandemia, ale można też złamać sobie nogę na ślizgawce. Sytuacje nieprzewidziane są dla nas zawsze zaskoczeniem, ale nie warto planować każdego szczegółu życia, bo wówczas, gdy wypadniemy z rytmu, to wpadniemy w panikę - mówiła ekspert. - Game changer może wydarzyć się zawsze - jeśli mamy w sobie zgodę na niego i akceptację dla nieprzewidywalności świata, nasze życie będzie łatwiejsze. 

Posłuchaj
09:15 _PR4_AAC 2022_01_04-15-19-12.mp3 Jak skutecznie realizować postanowienia noworoczne? Rozmowa z Katarzyną Kucewicz (Czat Czwórki) 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Katarzyna Kucewicz (psycholog, psychoterapeuta, Ośrodek InGarden)

Data emisji: 04.01.2022

Godzina emisji: 15.15

kd