Psychologia pozytywna. Naukowa recepta na szczęście?

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2020 14:30
Tradycyjna psychologia diagnozuje i leczy, psychologia pozytywna koncentruje się na ludzkich możliwościach i potencjale.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Max4e Photo

Szczęście każdy definiuje sobie sam, definicja dobrostanu odsyła do badań psychologicznych Aneta Dowgiert

Psychologia dobrostanu

Twórcą psychologii pozytywnej był Martin Seligman, który powiedział, że skupia się ona na tym, co sprawia, że życie jest warte życia. Do takiego wniosku doszedł dzięki.. córce. Pewnego dnia, bo nic nie wnoszącym spotkaniu, wrócił do domu i z córką Nikki zajął się pracami w ogrodzie. Dziewczynka cieszyło to zajęcie, ale została skarcona przez ojca za rozrzucanie chwastów. Wtedy uświadomiła Seligmana, że jeśli by chciał to mógłby przestać być ponury. - Psychologia pozytywna zajmuje się ogólnie pojętym dobrostanem. Jako badache chcemy ustalić, co powoduje, że człowiek czuje się lepiej i lepiej funkcjonuje oraz co możemy zrobić, żeby zabezpieczyć go przed reakcjami na różne zdarzenia - mówi Aneta Dowgiert. 

Posłuchaj
28:58 [CZWORKA]Strefa Prywatna 19 sierpień 2020 psychologia pozytywna.mp3 Psychologia pozytywna - jak działa i komu pomaga? (Strefa Prywatna/Czwórka) 

Psychologia dla pesymistów

Psychologia pozytywna odnosi się do aspektów pozytywnych jak kreatywność, inteligencja emocjonalna, humor, mądrość oraz szczęście. - I jest dla każdego, także dla pesymistów - przekonuje rozmówczyni Kuby Jamrozka. - Psychologia pozytywna bywa mylnie postrzegana, jako ta, która nakazuje ludziom się cieszyć - ze wszystkiego i na 100 procent. To tak nie działa. My nie promujeny poczucia szczęścia na siłę. My pomagamy tę szczęśliwość odnaleźć w sobie - dodaje. 

Pozytywne emocje, w przeciwieństwie do negatywnych, mają mniejszą intensywność. Poświęcamy im mniej czasu i mniej doceniamy Aneta Dowgiert

Psychologia sukcesu

Psychologia pozytywna to nie tylko badanie słabości czy w ogóle zdrowia, ale to także praca, kształcenie się czy rozwijanie. - Od małego jesteśmy uczeni, żeby analizować swoje porażki. Natomiast nad sukcesem nikt się szczegółowo nie zastanawia. Tymczasem z tego też płynie nauka - mówi gość Czwórki. -  Temu, co dobrego spotyka nas w życiu, powinniśmy się uważniej przyglądać. Powinniśmy nauczyć się czerpać z tego radość. To ważny element ogólnie pojmowanego doprostanu - podkreśla Aneta Dowgiert. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Aneta Dowgiert (Katedra Psychologii Pozytywnej Uniwersytetu SWPS)

Data emisji: 19.08.2020

Godzina emisji: 20.09

kul

Czytaj także

Dlaczego warto współczuć? "To jest podstawa człowieczeństwa"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 13:26
- Współczucie wcale nie oznacza "czucia". To przede wszystkim motywacja do działania i samo działanie - mówi psycholog Julia Wahl. - Współczucie po prostu wszystkim się opłaca, bo sprawia, że zarówno nam jak i innym łatwiej się żyje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nastoletnia miłość. Jak stworzyć udaną relację?

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 13:50
Jako nastolatkowie na miłość patrzymy zwykle przez różowe okulary. - Nie mamy własnych doświadczeń i opieramy się na wyobrażeniach, albo na tym, co zaobserwowaliśmy w świecie zewnętrznym. Ta perspektywa niewiele ma wspólnego ze stanem faktycznym - mówi psycholog Kamila Sitkowska.
rozwiń zwiń