Pożegnanie ze smartfonem. Ukraina się broni, Rosjanie odczuwają sankcje

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2022 17:00
- Do sankcyjnej koalicji przeciw Rosji dołączyły m.in. Wielka Brytania, Kanada i Australia. I choć każdy kraj stosuje je na własnych warunkach, cel jest ten sam: mocno uderzyć w rosyjską gospodarkę i w poszczególne osoby, które finansują działania Władimira Putina - mówi Magdalena Skajewska z redakcji międzynarodowej Programu 1 Polskiego Radia. 
Protest Stand with Ukraine w Edynburgu, w Szkocji.
Protest "Stand with Ukraine" w Edynburgu, w Szkocji.Foto: PAP/Avalon/Euan Cherry

"Czarna lista" oligarchów

Najważniejsze sankcje uderzają w kluczowe sektory rosyjskiej gospodarki: finansowy, energetyczny, lotniczy i bankowy. A najtrwalsze efekty spośród nich przyniosą: zamrożenie rezerw Banku Centralnego Rosji i banków komercyjnych, a także zablokowanie transakcji dolarowych - opowiadał w Czwórce Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. - Jest też to słynne odcięcie siedmiu rosyjskich banków od globalnego systemu rozliczeń finansowych  SWIFT oraz powiększająca się unijna "czarna lista", na której figurują oligarchowie oraz osoby wspierające politykę Kremla. Wszyscy oni - z Putinem i Ławrowem na czele - mają zakaz wjazdu do Wspólnoty, a ich aktywa w europejskich bankach są zamrożone - dodaje Magdalena Skajewska. 

Unia Europejska chce ukarać Putina

Sankcje uderzają w rosyjską gospodarkę, ale ich skutki odczują także państwa europejskie. - Myślę, że kolejnym etapem będzie rachunek zysków i strat, czyli ekspercka ocena na ile dana sankcja będzie skuteczna, jeśli chodzi o politykę Putina, a na ile będzie ona też surowa i kosztowna dla Zachodu - mówi dziennikarka Programu 1 Polskiego Radia. - Ale wydaje mi się, że Zachód już w tych pierwszych decyzjach pokazał, że koszty dla Europy są na dalszym planie. Bo głównym celem Unii Europejskiej jest ukaranie Władimira Putina za jego działania w Ukrainie.

Posłuchaj
14:41 CZWÓRKA Czat Czwórki - ukraina 03.03.2022.mp3 O sytuacji na Ukrainie opowiada Magdalena Skajewska z redakcji międzynarodowej Programu 1 Polskiego Radia (Czat Czwórki/Czwórka)

Sankcje "personalne": koniec zakupów w Paryżu i wakacji na jachcie

Decyzję podjęte przez Zachód mają też widoczny wpływ na życie zwykłych Rosjan. - Coraz więcej firm wycofuje produkty z rosyjskiego rynku i robi to nie tylko ze względu na sankcje, ale także w geście solidarności z Ukraińcami. W sklepach powoli zaczyna brakować towarów i choć na razie nie jest to jeszcze tak uciążliwe, to za chwilę zacznie stanowić poważny problem - wyjaśnia rozmówczyni Piotra Firana. - Są też sankcje "personalne" wymierzone w konkretnych ludzi. Bogata elita już nie może jeździć sobie na zakupy do Londynu i na wakacje do Saint-Tropez. Coraz więcej mówi się także o przejęciach majątku oligarchów, na przykład ich luksusowych jachtów. Francuscy celnicy mieli zatrzymać jacht szefa koncernu Rosnieft Igora Sieczina, a służby celne w Niemczech - jacht zbliżonego do Kremla miliardera Aliszera Usmanowa.

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Magdalena Skajewska (redakcja międzynarodowa, Program 1 Polskiego Radia)

Data emisji: 03.03.2022

Godzina emisji: 15.15

kul