Jak zaaranżować biuro, by przestrzeń sprzyjała pracy?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2022 21:45
- Przestrzenie biurowe mogą zachęcać do wytężonej pracy, koncentracji. Odpowiednio wyposażone i zaaranżowane umożliwiają efektywną pracę i zapewniają poczucie prywatności, ciszę i spokój - tłumaczyła ekspert Ewelina Kałużna.
Jak stworzyć przestrzeń, do której pracownicy będą chcieli wracać?
Jak stworzyć przestrzeń, do której pracownicy będą chcieli wracać?Foto: Shutterstock/Jacob Lund

Chętniej przychodzimy do pracy, jeżeli możemy w niej znaleźć dla siebie prywatną przestrzeń - tak wynika z badania Colliers "Zaprojektuj biuro przyszłości". Jak przekonywała Ewelina Kałużna z Business Link, to, jak zmieniła się biurowa przestrzeń po czasie pandemii, to temat niezwykle ważny i aktualny. - Zarówno otoczenie, jak i sami ludzie - to wszystko składa się na atmosferę pracy - podkreślała. - Dlatego wielu pracodawców zastanawia się, co w biurze powinno się zmienić, by pracownicy chętniej tam przychodzili.

Zdaniem gościa Czwórki, ponieważ w czasie lockdownu wielu z nas przeszło na pracę zdalną albo przynajmniej hybrydową, spotkania częściej niż przedtem odbywają się online. - Dlatego jednym z podstawowych wyzwań pracodawców jest zapewnienie pracownikom dostępu do sprawnej technologii. Biuro musi być dostosowane do nowego modelu pracy - podkreślała Ewelina Kałużna. - Chodzi o miejsce, gdzie jest super internet, odpowiedni monitor - wyliczała.

Posłuchaj
03:21 _PR4_AAC 2022_11_15-15-40-37.mp3 Jak zmienić biura, by pracownicy chcieli do nich wracać po pandemii? (Czat Czwórki) 

Dodatkowo istotnym elementem, zdaniem Eweliny Kałużnej, jest przytulna przestrzeń. - Sofy, kanapy, to są cenne elementy wyposażenia. Miejsce pracy może nam "pomagać", więc warto zapewnić zespołom przestrzeń do kreatywności - wyliczała. W miejscu pracy warto pomyśleć o książkach czy roślinach. - Powoli odchodzimy od open space'ów, czyli dużych, anonimowych przestrzeni, w których pracownicy mogli czuć się zagubieni. Zaczynamy zamieniać biura w pomieszczenia, gdzie można się skoncentrować, odizolować od innych i skupić na własnej pracy - wyliczała. 

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Data emisji: 15.11.2022

Godzina emisji: 15.15

kd/kor