Polskie Radio
Section05
zatrudnienie

Polki zarabiają mniej niż Polacy, ale nie wypadamy gorzej niż inne kraje UE

Choć kobiety zajmują eksponowane stanowiska w polityce i gospodarce, to nadal zarabiają mniej niż mężczyźni. Według danych Eurostatu z 2016 roku Polki zarabiają przeciętnie mniej o 7,2 proc. od Polaków. Dla przykładu w Estonii różnica między zarobkami kobiet i mężczyzn wynosi około 25 proc, a średnio w Unii Europejskiej około 16. Gościmi audycji Rządy Pieniądza byli: Agnieszka Durlik (Krajowa Izba Gospodarcza), dr Artur Bartoszewicz (Szkoła Główna Handlowa) oraz Rafał Sadoch (mBank).
Zobacz więcej na temat:  pieniądze zatrudnienie rynek pracy bezrobocie

Debata PR24: Cudzoziemcy na polskim rynku pracy

Szacuje się, że na polskim rynku pracy może być obecnych już więcej niż dwa miliony obywateli Ukrainy. W Debacie PR24 o tym, jak cudzoziemcy radzą sobie na rodzimym rynku pracy, rozmawiali prof. Józefina Hrynkiewicz z Prawa i Sprawiedliwości, Ewa Mielczarczyk z agencji nieruchomości Metrohouse, Magdalena Sweklej z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a także Kamil Rybikowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.  
Zobacz więcej na temat:  Ukraina pracownicy zatrudnienie pracodawcy praca Unia Europejska Ministerstwo Rodziny

Będą kolejne ułatwienia w zatrudnianiu obcokrajowców?

Przedsiębiorcy apelują o ułatwienia w zatrudnianiu obcokrajowców, ponieważ w niektórych branżach nie ma komu pracować. Chodzi o objęcie uproszczoną procedurą kolejnych krajów, jak np. Nepal, Uzbekistan, Indie czy Filipiny, bowiem obywatele tych państw już teraz są zatrudniani w Polsce. Problem dotyczy m.in. branży transportowej, gdzie 20 proc. firm odczuwa stały brak kierowców. Mówili o tym w audycji Rządy Pieniądza Piotr Soroczyński (Krajowa Izba Gospodarcza), Kazimierz Krupa (DrawBridge) i Arkadiusz Pączka (Pracodawcy RP).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rynek pracy zatrudnienie praca wynagrodzenia obcokrajowcy

Pracownicy z Ukrainy w Polsce. Czy znają swoje prawa?

Nielegalnie pracująca obywatelka Ukrainy, dostała wylewu tuż obok zakładu pracy. Pracodawca wywiózł ją i położył na ławce przy ulicy. Na policję zadzwonił, że znalazł pijaną osobę. Czy podobnych przypadków złego traktowania ukraińskich pracowników jest znacznie więcej? W Polskim Radiu 24 na ten temat mówił Kamil Rybikowski ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina imigracja emigracja zarobkowa obcokrajowcy praca zatrudnienie