Dwie tony śmieci. Tak bawiliśmy się nad Bałtykiem

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 17:50
 - To, co pod koniec wakacji łączy Tatry i Bałtyk, to stos niedopałków mówi Maciej Marculanis ze Stowarzyszenia Czysta Polska. - W tym roku nad samym morzem zebraliśmy prawe dwie tony śmieci.
Plaża nad Bałtykiem
Plaża nad BałtykiemFoto: Shutterstock

Zobacz
morze bałtyk ekologia shutterstock Juris Teivans 1200.jpg
Ocal Bałtyk, nim zatęsknisz. "Nim morze przestanie oddychać"

Śmiecenie to obciach

10 lat temu po raz pierwszy Stowarzyszenie Czysta Polska zorganizowało akcje sprzątania śmieci po turystach w górskich kurortach. Od 5 lat robi to także nad Bałtykiem.  - W tym roku w akcji wzięło udział 2 tysiące wolontariuszy. Sprzątaliśmy w 10 nadmorskich kurortach i pokazaliśmy, że śmiecenie to obciach. Mam nadzieję, że w ten sposób zainspirowaliśmy innych do dzialania. Taki był nasz cel - mówi prezes Czystej Polski. 

Posłuchaj
08:22 CZWÓRKA Czat Czworki - czysta polska 30 08 2021.mp3 W wakacje nad polskim morzem zostawiliśmy 2000 kg śmieci. O finale akcji sprzątania Stowarzyszenia Czysta Polska (Czat Czwórki/Czwórka)

Śmiecimy z lenistwa i z braku edukacji ekologicznej. Kiedy kupimy napój i go wypijemy, to butelka nadal do nas należy i to my musimy ją zutylizować Maciej Marculanis

Zamiast do lasu, wyrzuć do kosza. I segreguj

Jak przyznaje gość Czwórki problem śmieci był i będzie istniał, najważniejsze jednak jest to, żeby wiedzieć jak się z nimi obchodzić. - Śmieci nie mogą trafiać do przyrody tylko do recyclingu, bo z tych rzeczy może powstać fantastyczne produkty, które mogą nam dalej służyć - podkreśla. - Butelki wieokrotnego użytku, bidony, a nawet krzesła - to wszystko nadaje się do przerobienia.

Posłuchaj także:

Najwięcej jest w naszych głowach. To my musimy zmienić zachowanie i przestać śmiecić Maciej Marculanis

Krajobraz po imprezie

Największy problem to niedopałki. - Na szlakach i na plażach jest cała masa wypalonych papierosów. Ludzie myślą, że ich niedopałki zakopane w piasku nic nie zmienią. Ale jeśli każdy tylko raz dziennie tak zrobi, to skala jest gigantyczna - zaznacza rozmówca Piotra Firana. - Do tego dochądzą szklane butelki. Zostawiamy je wszędzie: w lasach, na wydmach i na skwerach. I ciągle tereny przy plażach traktujemy jak publiczne toalety.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Maciej Marculanis (prezes Stowarzyszenia Czysta Polska)

Data emisji: 30.08.2021

Godzina emisji: 15.30

kul

Czytaj także

Odpady niebezpieczne i śmieci. Czy zaleją nasz kraj?

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2020 21:30
Produkcja śmieci w Polsce rośnie. Prognozuje się, że w 2030 roku na jednego mieszkańca kraju przypadać będzie 370 kg odpadów komunalnych.
rozwiń zwiń