Po trzęsieniu ziemi w Turcji. "Ludzie wciąż odczuwają dramatyczne skutki"

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2023 17:13
- Trzęsienie ziemi dotknęło ogromny region. Sytuacja jest tam wciąż niestabilna, a mieszkańcy się boją - mówiła Agata Bromberek, Polka, która mieszka w Turcji od niemal dwóch dekad. 
Instytut Yunus Emre w Warszawie. Zbiorka darów dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi w Turcji
Instytut Yunus Emre w Warszawie. Zbiorka darów dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi w TurcjiFoto: Jacek Szydłowski / Forum

Po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Turcję na początku lutego 2023 roku, w tym regionie wciąż dochodzi do kolejnych, słabszych wstrząsów. - To prawdziwa tragedia dla wszystkich mieszkańców kraju, bo właściwie każdy kogoś lub coś stracił albo zna rodziny, które taka tragedia dotknęła - mówiła Agata Bromberek. Blogerka i autorka kanału "Polka w Turcji" wraz z bliskimi angażuje się w organizowanie pomocy ofiarom i poszkodowanym. 

- Trzęsienie ziemi dotknęło ogromny teren, o powierzchni niemal dziesięciu województw. To niewielkie wioski, ale i większe miasta, w wielu miejscach zalegają tony gruzu, zburzone zostały budynki, popękane są drogi. Ludziom brakuje dachu nad głową, bo ich domy przeznaczone są do rozbiórki - podkreślała. - Wiele osób, zwłaszcza mieszkających na wsiach, będzie odbudowywać domy na własną rękę, ale nowe gmachy muszą spełniać określone warunki. Jeśli zostaną one spełnione, koszt budowy częściowo pokryty zostanie przez rząd - opowiadała gość Czwórki. 

W wyniku trzęsienia ziemi wielu ludzi straciło życie albo cały dorobek. Organizowana jest pomoc, w dotkniętym kataklizmem regionie wciąż panują temperatury zimowe. Rodziny poszkodowane w wyniku trzęsienia ziemi mają do dyspozycji specjalne domki kontenerowe, osiedla namiotowe albo bazę hotelową. - Jest po sezonie turystycznym, więc pokoje w większości są wolne. Powrót do sytuacji sprzed trzęsienia ziemi zajmie na pewno bardzo dużo czasu - zaznaczała gość Czwórki. - Ludzie wciąż się boją, śledzą na bieżąco badania naukowe, a nawet informacje od astrologów. Jeśli pojawiają się niepokojące doniesienia, reakcje są bardzo emocjonalne - mówiła Agata Bromberek. 

Posłuchaj
10:13 czat turcja_PR4_AAC 2023_02_27-16-12-11.mp3 Turcja po trzęsieniu ziemi - co się zmieniło, jak żyje się mieszkańcom? (Czat Czwórki) 

Przed kilkoma tygodniami na akcję ratowniczą do tego rejonu wyjechało z naszego kraju kilkudziesięciu strażaków. Na miejscu pojawili się funkcjonariusze z całego świata. Polscy strażacy zabrali ze sobą do Turcji około 20 ton specjalistycznego sprzętu. - Pomoc wciąż jednak jest niezbędna i cały czas na bieżąco do nas dociera. Ludzie dowożą namioty, zbierają pieniądze - podkreślała gość Czwórki. - Mieszkańcy terenów dotkniętych trzęsieniem ziemi potrzebują dziecięcych wózków, nebulizatorów, ale też jedzenia. To, jak szybko rozwiązuje się kolejne problemy, głównie dzięki pomocy innych, jest niezwykle budujące.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 27.02.2023

Godzina emisji: 16.15

kd