Polskie Radio
Section05
Turcja

"Ta brutalna wojna musi się skończyć". Andrzej Duda dla CNN o rosyjskim imperializmie i wsparciu Ukrainy

Zachodnie wsparcie dla Ukrainy musi pozostać niewzruszone, ta pomoc jest gwarancją tego, że w przyszłości zapanuje pokój, a rosyjski imperializm zostanie pokonany - powiedział prezydent RP Andrzej Duda w wywiadzie dla amerykańskiej telewizji CNN, przeprowadzonym przy okazji wtorkowego wystąpienia polskiego przywódcy na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
Zobacz więcej na temat:  USA Andrzej Duda ONZ ŚWIAT Ameryka Północna Nowy Jork Turcja Recep Tayyip Erdogan

Prof. Mirosław Nagielski: Sobieski zakładał, że jak padnie Wiedeń, padnie i Kraków

- Trzeba było podjąć decyzję: albo zawrzeć przymierze z Austrią wymierzone w Imperium Osmańskie, albo czekać na kolejne tureckie uderzenie. Jan III Sobieski uważał, że lepiej walczyć w porozumieniu z Habsburgami i państwami niemieckimi, gdyż pozostanie sam na sam z Turcją mogłoby się skończyć tragicznie - tak o okolicznościach odsieczy wiedeńskiej mówił w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl historyk prof. Mirosław Nagielski.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Jan III Sobieski Wiedeń Turcja Austria NASZ WYWIAD

PR24 Spotkanie Putina z Erdoganem. "Turcja jest ostatnim oknem Rosji na świat"

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan rozmawiał w poniedziałek z Władimirem Putinem w Soczi o zniesieniu blokady eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. W Polskim Radiu 24 negocjacje komentowali prof. Krzysztof Kubiak (Uniwersytet Jana Kochanowskiego) i prof. Piotr Grochmalski (Akademia Sztuki Wojennej).
Zobacz więcej na temat:  Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja Ukraina ŚWIAT Turcja Recep Tayyip Erdogan Władimir Putin zboże Paweł Lekki

Spotkanie Putina z Erdoganem. Prezydent Turcji widzi szansę na przełamanie kryzysu zbożowego

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan po spotkaniu z Władimirem Putinem ocenił, że możliwe jest wypracowanie rozwiązań, które umożliwią Ukrainie bezpieczny transport zboża przez Morze Czarne. - Ukraina musi szczególnie złagodzić swoje podejście, aby możliwe było podjęcie wspólnych kroków z Rosją - stwierdził Erdogan.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Turcja Rosja Władimir Putin Recep Tayyip Erdogan wojna na Ukrainie wojna 2023

Spotkanie Erdogan-Putin. Kluczowe będą rozmowy ws. porozumienia zbożowego

- Odblokowanie porozumienia zbożowego, umożliwiającego eksport produktów żywnościowych przez Morze Czarne, jest najważniejszym tematem moich poniedziałkowych rozmów z Władimirem Putinem - oznajmił prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, który spotyka się z rosyjskim dyktatorem w Soczi.
Zobacz więcej na temat:  Europa wojna na Ukrainie wojna 2022 Rosja Ukraina ŚWIAT Turcja Recep Tayyip Erdogan Władimir Putin zboże