Polskie Radio
Section05
Turcja

Erdogan odrzuca przeprosiny NATO za incydent na symulacji

Szef NATO przeprosił Turcję, po tym jak Ankara wycofała swoich wojskowych z ćwiczeń Sojuszu w Norwegii. Wizerunki Recepa Tayyipa Erdogana i Kemala Ataturka pojawić się miały na jednej z grafik w kontekście ilustrującym wrogów sojuszu. Jens Stoltenberg poinformował, że odpowiadająca za "incydenty" osoba została odsunięta od organizacji manewrów i nie prezentowała opinii członków NATO.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Turcja Recep Tayyip Erdogan NATO Rosja

Michał Piekarski - królobójca na mękach

Przemysł II zginął prawdopodobnie z rąk Brandenburczyków. Konfederaci barscy, o ile nie działali na polecenie samego króla, chcieli skłonić go tylko do abdykacji. Spiskowcy uwiecznieni w "Kordianie" nie zdecydowali się podnieść ręki na cara, który został koronowany na króla Polski. To czyni niedoszłego zabójcę Zygmunta III Wazy jedynym królobójcą w historii kraju.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Rzeczpospolita Stefan Żółkiewski Turcja Warszawa

B. doradca Trumpa planował uprowadzenia Gulena?

Były doradca  prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego Michael Flynn miał omawiać z przedstawicielami tureckiego rządu plan przewiezienia do Turcji opozycyjnego tureckiego duchownego Fetullaha Gulena. Ankara miała oferować mu za to 15 mln dolarów. Sprawa jest badana przez Departament Sprawiedliwości. Na jakim etapie jest dochodzenie i co udało ustalić się śledczym?
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Turcja Donald Trump Recep Tayyip Erdogan Rosja Marek Wałkuski

„Model laicki jest nie do pogodzenia z religią”

We wtorek wizytę w Polsce złożył prezydent Turcji Recep Erdogan. Turcja w swoich podstawach miała być republiką świecką. Jednakże prezydenturę Erdogana określa odwrót od tego modelu państwa i zwrot ku obecności religii w polityce. O świeckości państwa w kontekście Turcji mówili w audycji W Gruncie Rzeczy Paweł Grad („Christianitas”) i Jan Maciejewski („Rzeczpospolita”).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Turcja Recep Tayyip Erdogan religia chrześcijaństwo

"Europa nie ma ochoty, by Ankara była członkiem UE"

– Polska popierała i popiera starania Turcji o wstąpienie do Unii Europejskiej. Turcja jest niezwykle istotnym partnerem UE, jeśli chodzi o kwestię bezpieczeństwa europejskiego – mówił po spotkaniu z Tayyipem Recepem Erdoganem prezydent Andrzej Duda. W Polskim Radiu 24 rozmowa z drem Jackiem Raubo, ekspertem z Defence24.pl, Małgorzatą Bonikowską z Centrum Stosunków Międzynarodowych. dr. Adamem Balcerem z Uniwersytetu Warszawskiego oraz relacje Ewy Wasążnik (PR24) i Karola Surówki (IAR).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Andrzej Duda Recep Tayyip Erdogan Turcja Unia Europejska prezydent Adam Balcer NATO