Polskie Radio
Section05
Turcja

Przywódcy Turcji i ONZ we Lwowie. Iwański: Turcja chce iść za ciosem

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan i sekretarz generalny ONZ António Guterres spotkali się we Lwowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Jednym z tematów rozmów był eksport ukraińskiego zboża, na czym szczególnie zależy tureckim władzom. - Musimy pamiętać, że Turcja prowadzi politykę dosyć transakcyjną - komentuje w Programie 1 Polskiego Radia Tadeusz Iwański z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Paweł Lekki wojna na Ukrainie Ukraina Turcja ONZ Recep Tayyip Erdogan Lwów

Erdogan zgodzi się na rozszerzenie NATO? Prof. Gajownik: Turcja chce być państwem rozgrywającym w regionie

- Prezydent Erdogan świetnie rozgrywa fakt, że Turcja jest "języczkiem u wagi", z jednej strony prowadzi rozmowy z Putinem, z drogiej zaś tureckie Bayraktary świetnie wspomagają wojska ukraińskie. Jednocześnie przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO wymaga zgody także Turcji, Erdogan wie, że dopóki nie złoży podpisu pod dokumentem ratyfikującym ich przystąpienie, może coś ugrać - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Gajownik, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina serwis wschodni wojna 2022 NATO Finlandia Szwecja Turcja

Szwecja i Finlandia bliżej wejścia do NATO. Prof. Boćkowski: to może potrwać jeszcze parę miesięcy

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden podpisał protokoły akcesyjne wyrażające zgodę na wejście Szwecji i Finlandii w szeregi NATO. Oznacza to, że rozszerzenie Sojuszu ratyfikowało już 23 z 30 państw członkowskich. Kluczowe w tym, jak szybko pozostałe kraje podpiszą protokoły, mogą być działania Rosjan - To będzie zależało od tego, jaki czas będzie dany, co się wydarzy na froncie i w co zagra Rosja - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Michał Strzałkowski NATO Szwecja Finlandia Rosja Węgry Turcja ŚWIAT

Erdogan proponuje spotkanie Putin-Zełenski w Stambule. Mówi też o kontynuacji dialogu z Rosją

Prezydent Turcji poinformował, że podczas spotkania z Władimirem Putinem zaproponował mu spotkanie z ukraińskim przywódcą Wołodymyrem Zełenskim w Stambule. Potwierdził też, że Ankara zgodziła się na częściową płatność za rosyjski gaz w rublach.
Zobacz więcej na temat:  Turcja Rosja serwis wschodni Władimir Putin Wołodymyr Zełenski Recep Tayyip Erdogan ŚWIAT Europa wojna 2022