Kup w internecie, odbierz z drona. Pierwsza transakcja już za nami

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 19:20
Sukcesem zakończył się pierwszy test dostarczenia przesyłki dronem. Akcja została przeprowadzona w Lublinie, a paczka ze sklepu trafiła wprost na posesję klienta. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Naypong Studio

Lądowanie z owacjami

11 maja jedna z lubelskich firm zrealizowała pierwszy w historii przelot transportowy dla sieci handlowej, dostarczając zamówienie za pomocą dronoida Hermes V8M. - Dron przeleciał 1800 metrów i wylądował u klienta, a następnie wzniósł się ponownie i dronostradą doleciał do miejsca lądowania - opowiada Sławomir Huczała z firmy Spartaqs. - Kiedy lądował, dostał owacje, może dlatego, że były bardzo trudne warunki pogodowe. 

Posłuchaj
08:59 CZWÓRKA TOP - dron 17.05.2021.mp3 Dron doręczyciel. Nowy rozdział zakupów online? (TOP?Czwórka)

Rozwój tej gałęzi transportu to "zasługa" pandemii i transportu dronem medycznych próbek. - Hermes już kilka miesięcy temu przeleciał nad Warszawą, a biorąc pod uwagę ograniczenia w przestrzeni powietrznej nad stolicą, było to olbrzymim wyzwaniem - wspomina rozmówca Mateusza Kulika. - W Lublinie mieliśmy ułatwioną sprawę, bo otrzymaliśmy wsparcie od wszystkich zainteresowanych stron. 

Dronoid - nie dron

Hermes V8M poruszał się na wysokości 120 metrów z prędkością do 18 m/sek. I choć z wyglądu przypomina drona, to dronem jednak nie jest. - Hermes jest dronoidem, który różni się od drona tym, że jest maszyną zbudowaną w konkretnym celu. To skomputeryzowany, latający robot, na którego pokładzie mamy całą masę systemów, niewystępujących w typowych dronach - opowiada konstruktor Hermesa. 

Posłuchaj także:

Na dostarczaniu przesyłek ze sklepów twórcy Hermesa nie poprzestaną, bo teraz chcą stworzyć pierwsze w Europie dronowe linie lotnicze.

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Materiał przygotował: Mateusz Kulik

Data emisji: 17.05.2021

Godzina emisji: 18.07

kul