Polskie Radio
Section05
zakupy

Sondaż: ponad połowa Polaków uważa, że warto oszczędzać

Ponad połowa Polaków (54 proc.) uważa, że w obecnej sytuacji gospodarczej warto oszczędzać – pokazują opublikowane we wtorek wyniki badania przeprowadzonego przez Kantar Public. Gdy społeczeństwo skłania się bardziej ku oszczędzaniu niż zakupom, to oznacza obniżenie presji inflacyjnej, ale z drugiej strony źle wpływa na koniunkturę gospodarczą.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA sondaż inflacja zakupy oszczędzanie

Czeski dziennikarz zrobił te same zakupy w Niemczech, Polsce i Czechach. Gdzie było najtaniej?

Wzrost cen towarów w sklepach we wszystkich krajach Europy jest zauważalny dla każdego konsumenta. Inflacja osiągnęła rekordowe poziomy. Dziennikarz z Czech postanowił porównać ceny podstawowych artykułów spożywczych. Zrobił zakupy w swoim kraju, Polsce oraz Niemczech. Za ten sam towar w marketach jednej z sieci najmniej zapłacił... w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa inflacja sklepy Niemcy Czechy ceny żywności zakupy GOSPODARKA

NBP: w I kwartale wartość transakcji kartami kredytowymi spadła do 243,4 mld zł

W I kwartale tego roku przeprowadzono 1,978 mld transakcji kartami płatniczymi, o 5 proc. mniej niż w poprzednim kwartale, spadła też wartość tych transakcji - poinformował Narodowy Bank Polski. Gdyby jednak dane NBP porównywać do statystyk sprzed roku, to okazuje się, że sytuacja się poprawia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA karty płatnicze karty zbliżeniowe NBP zakupy zakupy w internecie karta debetowa karta kredytowa

Niemcy: inflacja największym zmartwieniem, wojna na Ukrainie wywołuje mniejsze obawy

To inflacja, czyli zagrożenie dla prywatnych portfeli i całej gospodarki, jest dziś największym zmartwieniem społeczeństwa najważniejszej potęgi gospodarczej Europy, czyli RFN. W sondażu firmy McKinsey około 48 proc. Niemców stwierdziło, że ich największym zmartwieniem w tej chwili jest inflacja. Natomiast na wojnę na Ukrainie jako na największą bolączkę wskazało 24 proc. ankietowanych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Niemcy sondaż inflacja wojna na Ukrainie COVID-19 zakupy