Polskie Radio
Section05
zakupy

ANALIZA "Przestaliśmy być naiwni." Odradza się polityka patriotyzmu gospodarczego

"W drugiej dekadzie XXI w. Polacy przyznali sobie prawo do prowadzenia polityki patriotyzmu gospodarczego, takie samo jakie przyznały sobie wiele dekad temu inne narody. Jest to polityka realizowana bez nienawiści do innych, ale w mądrym dostrzeganiu i realizowaniu interesu własnego narodu" - twierdzą autorzy raportu "Wybrakowany potencjał".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA konsument patriotyzm firma zakupy POLSKA

ANALIZA Zagraniczny kapitał transferuje zyski z Polski. Patriotyzm gospodarczy kluczem do silnej gospodarki

Globalne koncerny wyprowadzają zyski z krajów pierwotnej produkcji poprzez optymalizację podatkową oraz sterowanie wartością dodaną. Tego typu strategia doprowadza do skutecznego wyprowadzania zarobionych na krajowym rynku pieniędzy do innych obszarów gospodarczych. Generuje to ogromne straty społeczno-gospodarcze dla kraju gospodarza produkcji. Zyskowność globalnej spółki matki wynosi średnio 11%, a jej spółki córki w Polsce jest 3 razy mniejsza.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA konsument patriotyzm firma zakupy POLSKA Niemcy Francja

242 nowe samochody dla Straży Granicznej. Największe zakupy od lat

 - Straż Graniczna podpisała w tym roku umowy na zakup 242 samochodów służbowych o wartości 54 mln zł i przygotowuje się do podpisania w najbliższych dniach umowy na dostawę 12 motocykli elektrycznych - poinformowała rzecznik SG por. Anna Michalska. Dodała, że końca roku formacja łącznie otrzyma 350 nowych pojazdów. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo straż graniczna zakupy samochody elektryczne samochody

Muzyka a wizyta w sklepie. O tym, jak dźwięki wpływają na nasze decyzje zakupowe

Muzyka może mieć wpływ na nasz nastrój. A jej dobór w centrach handlowych znacząco wpływa na decyzje klientów. Muzyka klasyczna kojarzy się z luksusowymi dobrami, z kolei dzięki muzyce w żwawym tempie konsumenci robią zakupy szybciej i bardziej impulsywnie. Temat muzyki tła i opartego na niej audiomarketingu badają naukowcy z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Jacek Frentzel Michał Żołądkowski zakupy psychologia umysł MUZYKA