"Stres, lęk przed depresją". Pracownicy branży IT narażeni na wypalenie zawodowe

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2023 12:37
- IT to branża, w której pracownicy są narażeni na wypalenie zawodowe. Ludzie przez całe dnie siedzą samotnie w domach, pisząc tysiące linijek kodu albo szukając w nim błędów, to niezwykle stresujące - mówiła Katarzyna Gryzło, współautorka raportu "Dwie strony medalu. Dynamiczna branża IT a zdrowie psychiczne".
Praca w branży IT w praktyce. Jakie zagrożenia się z tym wiążą?
Praca w branży IT w praktyce. Jakie zagrożenia się z tym wiążą?Foto: Shutterstock/Roman Samborskyi

- Z jednej strony branża IT jest świetnie dofinansowana, a zarobki ludzi, którzy w niej pracują bywają imponujące. Jednak są oni bardzo narażeni na wypalenie zawodowe, to specyfika tej pracy - tłumaczyła gość Czwórki. Jak podkreślała, stereotypowy informatyk to "singiel, introwertyk, który pije słodkie napoje, zajada się przekąskami, a jego życie towarzyskie odbywa się głównie w sieci". - To nieprawda, w tej branży pracują zarówno mężczyźni, jak i kobiety, ludzie o różnych osobowościach i przede wszystkim o zróżnicowanych potrzebach - podkreślała. 

23 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją. To niezwykle groźna choroba cywilizacyjna, która potrafi odebrać chęć do życia, a nawet samo życie. Chorują na nią nie tylko dorośli, ale także dzieci. Zdaniem psychiatrów najskuteczniejszą metodą leczenia depresji jest połączenie farmakologii i psychoterapii.

Posłuchaj także:

Niedawno ukazał się raport "Dwie strony medalu. Dynamiczna branża IT a zdrowie psychiczne", z którego wynika, że w tej dziedzinie lęk przed depresją jest w pierwszej dziesiątce obaw, wymienianych przez pracowników. Tuż przed nim uplasował się "silny stres". - Dlatego doceniamy to, że pracodawca - poza podstawowym pakietem medycznym - oferuje nam wsparcie w zakresie zdrowia psychicznego. Wielu ludzi chce porozmawiać o swoich problemach, a wydaje im się, że nie mają do kogo się zwrócić i z kim się dzielić tymi emocjami - mówiła Katarzyna Gryzło.

Posłuchaj
11:41 czwórka depresja_PR4_AAC 2023_02_20-17-13-02.mp3 Zagrożenia, które czyhają na pracowników branży IT - samotność i wypalenie zawodowe (TOP/Czwórka) 

Jak tłumaczyła gość Czwórki, "owocowe czwartki", czyli znane przed pandemią benefity, które pracodawcy oferują zatrudnionym, odchodzą do lamusa. - Rynek dynamicznie się zmienia, więc chcemy otrzymywać to, co rzeczywiście jest nam potrzebne. Pracodawcy interesują się zdrowiem psychicznym pracowników, bo widzą, że ono realnie przekłada się na funkcjonowanie i wyniki finansowe całej firmy. Ludzie, którzy są zadowoleni z życia, po prostu rzadziej biorą zwolnienia, pracują bardziej efektywnie - tłumaczyła. 

Gdzie szukać pomocy?

116 123 - Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 14.00–22.00

116 111 - Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu

800 108 108 - Bezpłatny telefon wsparcia, czynny od poniedziałku do niedzieli (z wyjątkiem dni świątecznych) w godz. 14.00–20.00

121 212 - Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka, czynny całą dobę przez 7 dni w tygodniu

22 635 09 54 - Telefon zaufania dla osób starszych, czynny w poniedziałek, środę, czwartek w godz. 17.00–20.00

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Katarzyna Gryzło (ekspert CEO HearMe & Emplomind)

Data emisji: 20.02.2023

Godzina emisji: 18.15

kd