Polskie Radio
Section05
informatyka

Powszechne wykluczenie cyfrowe? "Ważna jest przemyślana edukacja"

Internet stał się powszechnym narzędziem, które służy do komunikacji. Dostęp do nowoczesnych technologii to nie tylko ułatwienie, ale czasami warunek konieczny, by w pełni uczestniczyć w życiu społecznym. Jak przekonać osoby starsze do korzystania z nowoczesnych technologii? Dlaczego mamy do czynienia z wykluczeniem cyfrowym? 
Zobacz więcej na temat:  branża it informatyka technologie społeczeństwo nowoczesne technologie Agnieszka Kunikowska infografika cyfryzacja

Komputery kwantowe. Co ich powszechność oznacza dla nas?

Komputer kwantowy od dziesięcioleci jest zagadnieniem fascynującym naukowców. Jednocześnie z pewnością jest on urządzeniem, które odmieni bardzo wiele zarówno w samej nauce, jak i na globalnym rynku. To m.in. dlatego rywalizacja o to, kto jako pierwszy zaprezentuje komputer kwantowy dla zwykłych użytkowników, jest tak zaciekła. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka NAUKA Paweł Turski Mateusz Drozda informatyka komputer kwantowy społeczeństwo

Tłumaczą teksty, wykrywają spam. Czym są neuronowe modele języka?

Dzięki nim użytkownicy internetu mają dostęp do usług tłumaczenia tekstu na różne języki, możliwe jest wykrywanie spamu, realizowane są badania nastrojów społecznych w sieci, a także z ich pomocą każdy ma dostęp do automatycznej korekty tekstu czy też może porozmawiać z chatbotem. Mowa o neuronowych modelach języka, których popularność w ostatnich latach znacznie wzrosła. 
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak języki obce internet sztuczna inteligencja informatyka

Eksperci: rynek potrzebuje pracowników o niższych kwalifikacjach, wyjątek to informatycy i medycy

Rynek pracy mamy zróżnicowany i niejednoznaczny. W większych firmach wynagrodzenie znacznie rośnie, choć jego znaczna część jest konsumowana przez inflację - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Wydziału Nauk Ekonomicznych UW i Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan.  
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA praca pracodawcy pracownicy inflacja bezrobocie informatyka informatyk technologie robotyzacja gus

Instrukcja obsługi telewizora na dobranoc. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Kuba to zdolny młody chłopak, który już w przedszkolu był specem od komputerów. Od szóstego roku życia czytał gazety informatyczne. W wolnych chwilach grał i komponował muzykę i robi to do dziś. Gdy poszedł do szkoły, to się nudził, bo potrafił już czytać. Z informatyką wiąże swoją przyszłość: od początku szkolnej edukacji bierze udział w konkursach informatycznych i jeździ na konferencje.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Boniecka-Górny reportaż informatyka komputery dzieciństwo Trójka STYL ŻYCIA

Nowy pełnomocnik ds. transformacji cyfrowej w MEiN. Będzie koordynować proces cyfryzacji systemu oświaty

Minister Przemysław Czarnek powołał Justynę Orłowską na pełnomocnika Ministra Edukacji i Nauki do spraw Transformacji Cyfrowej. Do tej pory była m.in. pełnomocnikiem premiera do spraw GovTech.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo kancelaria premiera Przemysław Czarnek premier Mateusz Morawiecki Ministerstwo Edukacji i Nauki transformacja cyfrowa informatyka szkoła szkolnictwo wyższe edukacja