Zmiany w opłatach dla kierowców za rejestrację auta i wymianę prawa jazdy

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2023 10:51
Trwają prace nad nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym. W świetle nowych regulacji znikną opłaty ewidencyjne dla kierowców za m.in. rejestrację auta i wymianę prawa jazdy. Sprawdzamy czy to duże oszczędności.
Już niedługo kierowcy zostaną zwolnieni z opłaty ewidencyjnej za wydanie m.in. prawa jazdy
Już niedługo kierowcy zostaną zwolnieni z opłaty ewidencyjnej za wydanie m.in. prawa jazdyFoto: shutterstock/DarSzach

Już niedługo w życie ma wejść w życie przygotowana przez ministra cyfryzacji nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z nią kierowcy będą zwolnieni z opłat ewidencyjnych związanych z formalnościami urzędowymi dotyczącymi pojazdów.


Niższe opłaty

- Jeżeli ktoś myśli, że ten krok spowoduje, że kierowca załatwiając takie formalności zaoszczędzi trochę pieniędzy, to jest w błędzie - tłumaczy Mariusz Michalak z Motofakty.pl. - Mówimy tutaj bowiem o opłacie ewidencyjnej, która w zależności od sprawy, wynosi od 50 groszy do jednego złotego.

Można powiedzieć, że kwoty są wręcz symboliczne i mają obowiązywać w najbliższej przyszłości w związku z takimi przypadkami jak: 

  • rejestracja pojazdu,
  • wydanie dowodu rejestracyjnego, 
  • wydanie pozwolenia czasowego 
  • wydanie zalegalizowanych tablic rejestracyjnych i wtórników,
  • przeprowadzenie badania technicznego pojazdu oraz odczyt stanu drogomierza pojazdu po wymianie, 
  • wydanie prawa jazdy,
  • wydanie międzynarodowego prawa jazdy,
  • wydanie karty kwalifikacji kierowcy.

Symboliczne oszczędności

Należy pamiętać, że opłaty ewidencyjne stanowiły składową opłat za powyższe czynności. Tym samym w niewielkim stopniu obniżą ich wartość.  - W tej chwili wydanie nowego dowodu rejestracyjnego, już po odliczeniu opłaty ewidencyjnej, wynosi pięćdziesiąt cztery złote. Rejestracja samochodu osobowego kosztuje kierowcę już to sto sześćdziesiąt jeden złotych - mówi rozmówca Mateusza Kulika. - Mówiąc więc o 50 groszach, czy złotówce oszczędności, widzimy, że w przypadku całościowych kwot jakie przyjdzie nam zapłacić, to jest to naprawdę niewielka oszczędność.

Dokładny termin wejścia w życie nowych regulacji nie jest znany. Przepisy mają wejść w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. 


Posłuchaj
06:01 CZWORKA/TOP - znikają opłaty za prawo jazdy 9.03.2023.mp3 O nowych regulacjach mówi Mariusz Michalak z Motofakty.pl (TOP/Czwórka

 

***

Tytuł audycji: TOP - Trochę Optymizmu Popołudniem

Prowadzi: Jeremi Angowski

Materiał: Mateusz Kulik

Data emisji: 09.03.2023

Godzina emisji: 17.15

aw