Ostróda Reggae Festival nie stoi w miejscu. Tam króluje muzyka, taniec, uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2022 20:55
Na Ostróda Reggae Festival przybyły tłumy fanów muzyki reggae. Ta impreza odbywa się od 2001 roku, jest miejscem rodzinnym, miejscem tańca, muzyki, bujania, radości. Czwórka jest jej patronem. 
Ostróda Reggae Festival 2019
Ostróda Reggae Festival 2019Foto: Dawid Szczygielski/Ostróda Reggae Festival

Kilka scen, dziesiątki muzyków, tysiące fanów. Ostróda Reggae Festival 2022 rozpoczął się 7 lipca. Nie brakuje też tam Czwórkowych dziennikarzy. Damian Sikorski w "Będzie głośno" spotkał się z Piotrem "Piterem" Kolajem, organizatorem tego przedsięwzięcia, osobą niezwykle spokojną. 

- Muzyka reggae z pewnością wpływa na mnie uspokajająco, ale w trakcie festiwalu ten spokój jest pozorny - zdradza gość Czwórki. - Wewnętrznie człowiek jest bardzo skoncentrowany i czujny. W trakcie imprezy różne sytuacje się zdarzają, trzeba reagować - dodaje. 

Ostróda łączy pokolenia 

Każdy, kto przyjedzie do Ostródy poczuje niezwykły, rodzinny klimat tej imprezy. Jak zdradza Piotr "Piter" Kolaj jest to zasługa konsekwencji i ludzi, którzy są tam od lat. - Od samego początku byliśmy nastawieni na to, żeby był to festiwal rodzinny. Miała być to impreza z założenia trochę inna niż popularne festiwale w Polsce. Dziś Ostróda Reggae Festival właśnie takim, rodzinnym, się okazuje - dodaje. 

Słuszne założenie i konsekwencja w jego wdrażaniu doprowadziły do tego, że na ORF przyjeżdżają całe rodziny. Sprzyja temu też fajna, interaktywna i edukacyjna strefa dziecięca. - Fajnie, że udało się to zrobić. Dwadzieścia lat temu przyjeżdżały tu małe dzieci, w tej chwili to już młodzież, a nawet dorośli, którzy też tu są - zdradza organizator. 


Posłuchaj
09:56 czwórka będzie głośno 08.07.2022.mp3 O Ostróda Reggae Festival, o przeszłości i przyszłości imprezy opowiada Piotr "Piter" Kolaj (Będzie głośno/Czwórka)

 

Można powiedzieć, że jednym z dzieci Ostróda Reggae Festivalu jest zespół Tabu. To tutaj wypłynęli, tu zagrali największe swoje koncerty. - Pamiętam 2005 roku, kiedy młody zespół z Wodzisławia, chyba wtedy jeszcze licealistów, przyjechał na konkurs na Ostróda Reggae Festival i wygrali go - wspomina gość Damiana Sikorskiego. - Od tamtej pory zaczęła się droga tego zespołu na szczyt. Fajnie patrzeć na to. Cieszę się ich sukcesem - dodaje. 

OSTRÓDA REGGAE FESTIVAL 2022 - zobacz galerię zdjęć>>>

Początki Ostródy

21 lat temu Piotr "Piter" Kolaj postanowił reaktywować festiwal "Ost-rock", przegląd muzyczny który organizował w Ostródzie w latach 80. i 90. - Ten powrót był jednak skierowany na muzykę reggae. Ja od zawsze grałem i słuchałem muzyki reggae, od wczesnych lat szkolnych - wspomina gość Czwórki. - Już na pierwszej edycji zagrał zespół Bakshish, a drugiej była też Paprika Korps i Tumbao. Kolejne lata to rozwój festiwalu. W 2004 roku zmieniliśmy nazwę na Ostróda Reggae Festival - dodaje. 

W 2020 roku i 2021 roku festiwal trochę "oszukał" pandemię. W 2020 w ostródzkim amfiteatrze odbył się mały koncert. W 2021 roku mały festiwal w amfiteatrze. Teraz impreza powróciła w pełnej formie. 

Ostródzkie jubileusze i debiuty

W tym roku na scenie Ostróda Reggae Festival ponownie wystąpi zespół Bakshish. - Oni są nieodłącznym elementem tego wydarzenia. W tym roku obchodzą 40-lecie zespołu. Wraz z nimi pojawią się goście: Andrzej Krzywy, Jacek "Dżej Dżej" Jędrzejak z Big Cyc. Na Uniwersytecie Reggae było też spotkanie z JAreXem. Mamy fajna wystawę z tej okazji, przygotowaną przez Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu - wymienia Piter.

Już w niedzielę w Ostródzie odbędzie się specjalny koncert Czwórka Reggae Contest, usłyszymy trzy zespoły: The Rebels, Blue Mahoe i Raggabarabanda. Każdy ma szansę wygrać koncert na żywo w studiu Czwórki. - Będą nagrody finansowe, koncerty na różnych festiwalach, a także na głównej scenie przyszłej edycji Ostródy - podkreśla organizator imprezy. 

Każdego roku gwiazdy Ostróda Reggae Festival pracują nad materiałem, nad nagraniami, nowymi albumami, by zaprezentować je na ostródzkich scenach. 

W tym roku wśród nieoczywistych gości festiwalu znaleźli się Pidżama Porno czy Vito Bambino. - Była taka piosenka "Nic nie może przecież wiecznie trwać". Ten kto się nie rozwija, ten się uwstecznia. Trzeba rozwijać ten festiwal i pokazywać publiczności gatunki zbliżone, wywodzące się z reggae, mające podobną pulsację. To muzyka, przy której można się bujać, a to elementy tego festiwalu. Uśmiech, taniec, radość - taką muzykę chcemy prezentować, to mogą być też inne gatunki muzyczne - podsumowuje Piotr "Piter" Kolaj. 

Audycja "Będzie głośno" w Ostróda Reggae Festival. Impreza odbywa się pod patronatem Czwórki. 

Pierwsza godzina audycji "Będzie głośno" z Ostródy >>>

Druga godzina audycji >>>


źr. OSTRÓDA REGGAE FESTIVAL 2022 | 21 edycja 8.07.2022/
Positive Music Promotion

***

Tytuł audycji: Będzie głośno!

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Piotr "Piter" Kolaj (szef ORF)

Data emisji: 08.07.2022

Godzina emisji: 19.16

pj

Czytaj także

Ostróda Reggae Festival 2022. "Święto muzyki i pozytywnych wibracji"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2022 17:01
Bakshish, Tabu, Julian Marley & The Uprising czy Damian Syjonfam, a także znany z naszej anteny Vito Bambino - to gwiazdy, które usłyszymy podczas 21. Ostróda Reggae Festival. Odbędzie się także tradycyjnie konkurs Czwórka Reggae Contest.
rozwiń zwiń