Dawid Karpiuk: pozwalam przychodzić słowom wtedy, kiedy chcą

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2022 08:00
"Od dawna chciałem zrobić coś obok Dziwnej Wiosny. Nie po to, żeby uciekać od zespołu, ale żeby poszukać czegoś poza rock and rollem" - tak o solowym singlu, który jest także głównym motywem muzycznym w filmie "Johnny", mówi Dawid Karpiuk - wokalista, gitarzysta i autor tekstów. 
Dawid Karpiuk i prowadzący audycję Damian Sikorski
Dawid Karpiuk i prowadzący audycję Damian SikorskiFoto: Czwórka

Rozpad, którego nie da się zatrzymać

"Johnny" w reżyserii Daniela Jaroszka to oparta na prawdziwej historii opowieść o niezwykłej przyjaźni księdza Jana Kaczkowskiego i Patryka Galewskiego - chłopaka, który nie miał łatwego startu w życiu. - Znałem historię ks. Kaczkowskiego i wiedziałem, że mam napisać piosenkę o kimś, kto umiera i kto o tym wie. Dodatkowo jest też wierzący lub poszukujący. Jakie rozmowy prowadzi w głowie? Jakie ma dylematy? Spróbowałem moje osobiste pożegnanie z bardzo ważną dla mnie osobą pogodzić z historią o odchodzeniu, wątpliwościach, próbach zatrzymania: miłości, życia. Wygrania jeszcze paru chwil - opowiada muzyk. - "Nie zrozumie nas" to piosenka o kończącej się miłości, o tym, że czasem nie da się zatrzymać rozpadu, odchodzenia. A Dawid Ogrodnik w roli ks. Kaczkowskiego jest fenomenalny

"Nadganiam czas bez muzyki"

- Przez długi czas w ogóle nie zajmowałem się muzyką, a kiedy zacząłem, uruchomił się wodospad, więc teraz mam wrażenie, że nadganiam - śmieje się rozmówca Damiana Sikorskiego. - Tak jest m.in. z solowym numerem. Zrobiłem go na bazie sceny z filmu i półtoraminutowego fragmentu muzyki skomponowanej przez producenta Michała Kusha. - Praca z nim to była wielka frajda. Mogłem pójść trochę wbrew własnym intuicjom, zobaczyć, gdzie w kombinowaniu wokalizy i tekstu poprowadzą mnie jego dźwięki.

Dawid Karpiuk - "Nie zrozumie nas" (Official Lyric Video) | NEXTFILMPL

Film "Johnny" trafi do kin 23 września. A jeszcze w tym roku ukaże się drugi solowy utwór gościa Czwórki.

"Johnny" | teaser | NEXTFILMPL

Jaka będzie druga płyta Dziwnej Wiosny? 

Na co dzień Dawid Karpiuk jest liderem zespołu Dziwna Wiosna. To warszawskie trio grające "brudne i piękne rockowe piosenki". Obok Karpiuka zespół tworzą perkusista Łukasz Moskal (Brodka, Sister Wood) i basista Wojtek Traczyk (Maria Peszek, Gaba Kulka). Zaczęli grać razem w 2018 roku jako Superhuman Like Brando. Nagrali jedną płytę, "która była tak dobra, że nikt o niej nie usłyszał". Wiosną 2020 roku, kiedy pandemia zamknęła ludzi w domach i pogrzebała stary świat, postanowili zacząć od nowa.

Posłuchaj
20:32 CZWÓRKA Bedzie glosno - dawid karpiuk 19.08.2020.mp3 Dawid Karpiuk o solowym singlu i dalszych planach zespołu Dziwna Wiosna (Będzie głośno!/Czwórka)

- Nie jestem wirtuozem, nie udaję, bo nie ma nic gorszego niż gitarowa solówa, która jest koślawo zagrana, tylko po to, żeby pan gitarzysta poczuł się lepiej - opowiada muzyk. - Numery dla Dziwnej Wiosny buduję na historiach i emocjach, ale zdarza się, że i na ładnych akordach. Tak bardzo lubię "ładności", że czasami trzeba mnie przed tym powstrzymywać. W 2021 roku zespół wydał pierwszą płytę, teraz pracuje nad nowym albumem. - Idziemy tym samym szlakiem, ale dalej i szerzej. Próbujemy wyzbyć się ograniczeń, czyli jak coś jest ładne i piosenkowe, to się tego nie boimy. A jak chcemy "pojechać", to "jedziemy" - mówi gość Czwórki. - To wszystko łączymy z energią występów live, bo - ku naszej radości - dużo ostatnio gramy. Płytę, która ma ukazać się jesienią tego roku, zapowiada numer "Ogień". 

Dziwna Wiosna - "Ogień" (Official Video) | Agora Muzyka

***

Tytuł audycji: Będzie głośno!

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Dawid Karpiuk (wokalista, muzyk, lider zespołu Dziwna Wiosna)

Data emisji: 19.08.2022

Godzina emisji: 18.15

kul