Polskie Radio
Section05
gitara

Placówki Ambasadorskie PR Dzieciom. Wizyta w Szkole Muzycznej I stopnia

Przedszkola, szkoły podstawowe i muzyczne, a w każdej placówce uczniowie, których talentami warto się pochwalić! Polskie Radio Dzieciom odkrywa je na swojej antenie i prezentuje w czasie roku szkolnego, a także w ferie i wakacje. Podczas ostatniej wizyty odwiedziliśmy Szkołę Muzyczną I stopnia przy ul. Niepołomickiej w Warszawie, gdzie trwała właśnie próba szkolnej orkiestry? Dlaczego warto dołączyć do grona Placówek Ambasadorskich Polskiego Radia Dzieciom i czyje talenty odkrywaliśmy podczas ostatniej wizyty z mikrofonem? Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Ambasador Polskiego Radia Dzieciom muzyczne podróże radio dla dzieci gitara klarnet instrumenty muzyczne

"Jazz.PL". Krzysztof Ścierański: zagram również na gitarze, nie tylko na basie

- Zamówiłem sobie instrument podwójny: gitarę i bas w jednym, ale nie jest jeszcze skończony. Wkrótce będę mógł grać na basie i gitarze jednocześnie. Na koncercie w Dwójce zagram osobno na gitarze i gitarze basowej. Ta muzyka zyskała dzięki obecności Grześka Górkiewicza, ponieważ on gra akordy pięknym brzmieniem, które inspirują mnie do gitarowych solówek - mówił Krzysztof Ścierański przed piątkowym (26.01) koncertem w cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Krzysztof Ścierański Andrzej Zieliński Jazz gitara koncert

Piotr Wyleżoł przed koncertem "Jazz.PL": duet z Szymonem Miką to harmonia dwóch instrumentów

- Utwory na album "Loud Silence" powstawały podczas prób, co w naszym muzycznym życiu raczej się nie zdarza. Na pierwszym miejscu są autorskie kompozycje, a standardy wpisują się w nasze brzmienie. Na koncertach pojawia się coraz więcej utworów, których nie ma na płycie. Pewnie zdarzy się to również podczas naszego występu w Dwójce - mówił pianista Piotr Wyleżoł.
Zobacz więcej na temat:  Jazz Piotr Metz Piotr Wyleżoł Szymon Mika Dwójka koncert fortepian gitara

Kiedy człowiek jest guru. Spotkanie z Debashishem Bhattacharyą

W jaki sposób słuchać muzyki, by znaleźć w niej ukojenie? Czy można zniknąć w muzyce i oddać się dźwiękom bezwarunkowo? O tym rozmawiamy z Debashishem Bhattacharya'em. Indyjski muzyk, kompozytor i pedagog uważany za jednego z najlepszych gitarzystów świata, nominowany do nagród Grammy, magazynu Songlines i BBC, od 1984 roku ze złotym medalem prezydenta Indii, od 2022 roku w World Music Hall of Fame. Artysta wielokrotnie gościł w Polsce, między innymi na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja.
Zobacz więcej na temat:  folklor world music Hanna Szczęśniak Indie gitara medytacja

Lesław Matecki: mój pierwszy album to płyta miejsc i ludzi

- To jest podróż muzyczna po miejscach, które odwiedziłem i w których grałem. Na płycie zebrałem dźwięki, które kiedyś słyszałem, zapamiętałem, ale nie potrafiłem ich nazwać - opowiada Lesław Matecki. Jeden z najlepszych polskich gitarzystów sesyjnych wydał właśnie swój pierwszy album zatytułowany "Matecki".  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Alternatywa gitara MUZYKA Damian Sikorski Kaśka Sochacka Artur Rojek Monika Brodka Kortez

Marek Kądziela przed występem z ADHD w "Jazz.PL": jesteśmy nieokiełznanym bytem

Międzynarodowy kwartet Marek Kądziela ADHD powraca na scenę po siedmiu latach milczenia. - Zespół był powołany w 2013 roku, więc wyszło tak znienacka, że można to nazwać jubileuszem. A na pewno drugą edycją naszego składu - mówił w Dwójce przed piątkowym koncertem w ramach cyklu "Jazz.PL" (17.11) Marek Kądziela, gitarzysta i lider formacji.
Zobacz więcej na temat:  Jazz koncert Roch Siciński Marek Kądziela Marek Kądziela ADHD gitara Rudi Mahall Dwójka

Janusz Strobel: Henryk Alber w naszym duecie trzymał rytm

- Podczas prób wspólnie tworzyliśmy coś na bazie tego co umieliśmy, przyszliśmy z różnych muzycznych światów. Naszym głównym zajęciem było granie w brydża, Henryk Alber był doskonałym brydżystą i szachistą. Byliśmy wówczas dość ciekawym i osobliwym zjawiskiem, gitara klasyczna w Polsce zaczęła się budzić. Mnóstwo młodych ludzi zorientowało się, że jest to instrument, na którym można grać na estradzie - mówił w Dwójce Janusz Strobel.
Zobacz więcej na temat:  gitara Janusz Strobel Henryk Alber Dwójka Jakub Kukla Andrzej Zieliński Edyta Geppert