Fismoll o płycie "Pomiędzy": to będzie album do myślenia

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2023 09:30
- Kiedyś wracałem wieczorem zmęczony do domu, brałem gitarę, odpalałem interfejs i w jedną noc robiłem utwór. Ostatnio jednak nieco zapętliłem się w perfekcyjności - mówi Fismoll i po siedmiu latach przerywy zapowiada nową płytę.
Fismoll na koncercie w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej - 2017 rok.
Fismoll na koncercie w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej - 2017 rok.Foto: Wojciech Kusiński/PR
  • Arkadiusz Glensk jest wokalistą, instrumentalistą, kompozytorem i autorem tekstów. 
  • Jako Fismoll zadebiutował w 2013 roku. Jak dotąd nagrał dwie płyty.
  • Jesienią 2023 roku ukaże się nowy album Fismolla - krążek "Pomiędzy".
  • Wydawnictwo promuje singiel "Na polanie", w którym na wiolonczeli zagrała siostra artysty. 

Utwory, które dają do myślenia

Fismoll, czyli Arkadiusz Glensk, jest wokalistą, instrumentalistą, kompozytorem i autorem tekstów. Jego baśniowe kompozycje były porównywane do twórczości Ólafura Arnaldsa oraz zespołów Bon Iver i Sigur Rós. - Utworom z dwóch pierwszych albumów bliżej było do altpopu, przy nowym materiale słuchacz będzie mieć więcej rzeczy do przetworzenia. Nie wiem, czy nie za dużo, ale to wszystko okaże się, kiedy zaprezentuję wszystkie kompozycje - mówi artysta.  

10 lat po debiucie

Artysta zadebiutował w 2013 roku krążkiem "At Glade", dwa lata później ukazał się jego kolejny album "Box Of Feathers". - Pierwszą płytę wydałem jako 19-latek, minęła dekada i trochę się zmieniłem, ale nadal uważam, że to piękny, intensywny czas pełen wzruszeń, przemyśleń oraz szukania i odnajdywania siebie - przyznaje artysta. - Droga, którą przeszedłem była ciężka, ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Spędzałem z dźwiękiem do 19 godzin dziennie, a niektóre kompozycje doczekały się 12 alternatywnych wersji. Ale ja to kocham - zaznaczał.

Posłuchaj
21:09 CZWÓRKA fismoll.mp3 Co nowego u Fismolla? Artysta zapowiada nową płytę (Będzie głośno!/Czwórka)

Zapętlony w perfekcji

Pseudonim "Fismoll" nawiązuje do dzieciństwa muzyka. Jego ojciec, także muzyk, zauważył, że syn śpiewa najczęściej w tonacji fis-moll. Artysta przyjął ten pseudonim, który w jego wyobrażeniu stał się symbolem najczystszej i najbardziej naturalnej muzyki, która się z niego wydobywa. - Bardzo chciałbym wrócić do czasów sprzed "At Glade", kiedy wracałem wieczorem zmęczony do domu, brałem gitarę, odpalałem interfejs, mikrofon i w jedną noc robiłem utwór. O świcie stałem zapłakany na balkonie w słuchawkach na uszach i patrzyłem na wschód słońca - wspomina rozmówca Damiana Sikorskiego. - Uważam, że tak powinna powstawać muzyka, a ostatnio za bardzo zapętliłem się w perfekcyjności.

Sprawdź też:

"Na polanie" singiel niepodobny do innych

Album "Pomiędzy" ukaże się jesienią tego roku, a promuje go utwór "Na polanie". - To nie jest oczywisty wybór jak na singiel, bo piosenka nie ma klasycznej formy i jest tam tylko jeden refren. Ale myślę, że to dobry czas na zabawę ze strukturą kompozycji w czasach powszechnej powtarzalności - mówi Fismoll. - Dziś większość utworów jest "dopchnięta" produkcyjnie i dość głośna. Nowy materiał zarejestrowałem nieco ciszej, ale z większą dynamiką. Taką przynajmniej mam nadzieję - dodaje muzyk.  

Fismoll - Na polanie | Fismoll

Jaka będzie nowa płyta artysty?

Jak zapowiada artysta - nowa płyta została w całości skomponowana, zagrana, nagrana i wyprodukowana przez niego w pokoju domu rodzinnego. - To jest małe pomieszczenie w bloku, w którym się wychowywałem. Przearanżowałem je na studio nagraniowe i przyjeżdżam tam codziennie - opowiada Fismoll. - I choć to nie jest Abbey Road, to jednak kocham to miejsce najbardziej i ono tę miłość oddaje mi, kiedy tworzę dźwięki. 

***

Tytuł audycji: Będzie głośno!

Prowadzi: Damian Sikorski

Goście: Arkadiusz Glensk (Fismoll)

Data emisji: 04.08.2023

Godzina emisji: 21.15

kul

Czytaj także

Aga Bigaj: wierzę w siłę melodii

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2023 12:30
Na scenie towarzyszyła m.in. Dawidowi Podsiadle i Kasi Lins. Występowała także z Ralphem Kaminskim. Supportowała Morcheebę, Petite Noir i Elliphant, a teraz debiutuje jako solistka. - Wierzę w siłę melodii -  mówi Aga Bigaj.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rubens: dziś jest bardziej niż OK. Nowy singiel artysty "Pantera Disco"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2023 12:21
Debiutancki album Rubensa "Piosenki, których nikt nie chciał" został wydany w listopadzie 2022 roku. Od tamtej pory świat artysty stanął na głowie. Czas wypełniają mu koncerty i praca nad nowymi kompozycjami. Dziś serwuje singiel "Pantera Disco". 
rozwiń zwiń