Helaine Vis - delikatne brzmienia z nutką nostalgii

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2023 15:30
- Mam takie dwie strony, gdzie jedna jest bardzo nostalgiczna, a druga nie jest wesoła, ale jest energiczna - mówi w Czwórce Helaine Vis, artystka i uczestniczka tegorocznej odsłony konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno!"
Piątkowy wieczór warto spędzić z dobrą muzyką w Czwórce
Piątkowy wieczór warto spędzić z dobrą muzyką w CzwórceFoto: sukra13/Shutterstock
  • Helaine Vis to wokalistka, autorka tekstów i muzyki.
  • Jak mówi, śpiewa i pisze od dziecka, a pierwszy utwór opublikowała osiem lat temu.
  • W 2016 roku poznała Grzegorza Skoczylasa, gitarzystę, który pomógł jej wyciągnąć teksty i kompozycje z szuflady. 
  • Artystka ma na koncie płytę "Pretty Cliché" oraz liczne występy.
  • Helaine Vis zgłosiła się do tegorocznej odsłony konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno!" - tutaj znajdziesz FORMULARZ >>>.

Helaine Vis, która zgłosiła się do szóstej odsłony konkursu "Wydaj płytę z Będzie Głośno!", do studia Czwórki przyjechała prosto z Berlina, gdzie obecnie mieszka i tworzy.

Jak przyznaje artystka, muzyka zawsze była dla niej lekarstwem na nieprzespane noce i ciężkie poranki. Śpiewa od dziecka, a swoją pierwszą piosenkę nagrała osiem lat temu. Duży wpływ na jej twórczość miała Amy Winehouse, która nawet stała się bohaterką jednej z jej piosenek.

Helaine Vis - kiedy pojawiły się jej pierwsze piosenki?

Helaine Vis na koncie ma jedną płytę, "Pretty Cliché". - Pisanie było dla mnie jak prowadzenie pamiętnika. Przychodziło mi to naturalnie. Zapisywałam, co czuję. Kiedy zaczynałam, nie myślałam o tym, że chcę, żeby świat usłyszał te numery - opowiada artystka. - W 2016 roku poznałam Grzegorza Skoczylasa, gitarzystę, który pomógł mi wyciągnąć moje teksty i kompozycje z szuflady i ubrał je w piękną muzykę. Po kolejnych paru latach przyszły pierwsze koncerty. Dotychczas zagraliśmy ich 80.


Źr. Youtube/Helaine Vis - No Sugar (Lyric Video)

Helaine Vis - czy lubi koncertować?

Gość Czwórki przyznaje, że występy przed publicznością są dla niej wyzwaniem. Z czasem jednak przełamuje bariery. - Sama idea grania koncertów dla mnie była fajna. Super było, że śpiewam te piosenki dla ludzi, ale sam proces był bardzo stresujący - wspomina. - W głowie po prostu miałam jakieś równania matematyczne, "że tutaj muszę wejść". Mało było z tego radości, dopiero teraz się tego uczę.

 

Źr. Youtube/Helaine Vis - Ice (Official Music Video)

O czym są piosenki Helaine Vis? 

Autobiograficzny album Helaine Vis, który zgłosiła do Czwórki, jest zbiorem jej przemyśleń́, opowieści, wspomnień́ i kartek z pamiętnika z ostatniej dekady. Helaine dzieli się ze słuchaczami nie tylko romantycznymi, głębokimi aspektami swojego życia, ale także tymi pozornie nieistotnymi, smutnymi a nawet wstydliwymi, które ukształtowały ją jako kogoś́, kim jest obecnie.


Posłuchaj
43:59 Czwórka/Będzie głośno! - Helaine Vis 23.09.2023.mp3 Helaine Vis o swojej twórczości, inspiracjach, planach (Będzie głośno!/Czwórka)

 

- Mój styl przez lata ewoluował. Gdy patrzę na archiwalne nagrania koncertów, widzę jak bardzo byłam ściśnięta i smutna. Berlin i granie jam session otworzyło mnie i dodało wiary - opowiada Helaine Vis. - Na pewno mam takie dwie strony, gdzie jedna jest bardzo nostalgiczna, a druga nie jest wesoła, ale jest energiczna. Materiał na nową płytę to będzie moje delikatne śpiewanie na hip-hopowych bitach, inspirowanych latami 90. i wczesnymi 2000. W tym roku także planuję wydanie singla.

______

Przypominamy też, że Czwórka cały czas czeka na zgłoszenia debiutantów do 6. edycji konkursu "Wydaj płytę z Będzie głośno!". Nagrodą w konkursie jest m.in. wydanie płyty cyfrowej z Czwórką i Agencją Muzyczną Polskiego Radia oraz koncert promujący płytę w naszym studiu w ramach audycji "Będzie głośno!" i w mediach społecznościowych. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest tu: formularz, a regulamin przeczytasz tu: regulamin. Na zgłoszenia czekamy do 20 października 2023. 

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Będzie głośno!

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Helaine Vis (wokalistka, autorka tekstów i muzyki)

Data emisji: 22.09.2023

Godzina emisji: 20.15

aw/kc

Czytaj także

Rubens i "Piosenki, których nikt nie chciał" na winylu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2023 22:40
To jeden z najgłośniejszych debiutantów ostatnich lat. Za pierwszą płytę Rubens otrzymał sześć nominacji do Fryderyków. Teraz "Piosenki, których nikt nie chciał" ukazały się na winylu. - To spełnienie moich marzeń - mówi artysta w Czwórce. - Zawsze lubiłem płyty winylowe, były bliskie memu sercu.
rozwiń zwiń