"Polka" - zgrabna, piękna i intrygująca. Przypominamy album Wojtka Mazolewskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2022 13:45
"Polka" to najlepszy album Wojtka Mazolewskiego, płyta, dzięki której podbił cały świat. Damian Sikorski przypomina to wyjątkowe wydawnictwo z 2014 roku.  
Wojtek Mazolewski
Wojtek MazolewskiFoto: Zuza Krajewska

"Polka" to płyta wyjątkowa, z cudownym klimatem, wyjątkową aurą. Płyta, wydana w 2014 roku, wyprzedziła swój czas. 

- Dzięki "Polce" Wojtek Mazolewski zdobył popularność na całym świecie. Ten album jest zgrabny, piękny i intrygujący. Pokazuje, jak dużo w muzyce jest kobiecości, opowiada o każdej kobiecie z każdego krańca świata - opisuje Damian Sikorski, dziennikarz Czwórki. - Moim zdaniem to najlepszy album Wojtka Mazolewskiego, odniósł też największy komercyjny sukces, choć to wcale nie umniejsza jego wcześniejszym czy późniejszym albumom - dodaje. 

"Polka" jest jak kobieta, muzyka na niej zawarta jest przyjemna, intrygująca, rozbawiona, drapieżna, nasycona klasycznym jazzem, ale też tym odważniejszym, w którym jest więcej improwizacji. - Do tego kotła dodane jest reggae, muzyka rockowa, punkrockowa, muzyka bez granic co w 2014 było nowością - podkreśla gość Kasi Dydo. - Wojtek Mazolewski zapoczątkował nonszalancję w tym nurcie. 

Wspominany album sprzedał się na całym świecie. W 2018 roku wyszło jego wznowienie pt. "Polka (Worldwide Deluxe Edition)", które zostało uznane przez amerykański "Downbeat Magazine" za jedną z pięciu najlepszych na świecie płyt jazzowych wydanych w 2018 roku. Damian Sikorski podkreśla, że było to pierwsze takie wyróżnienie w historii, przyznane polskiemu albumowi. A warto wiedzieć, że jazzowy magazyn "Downbeat" wydawany jest od 1934 roku. 


Posłuchaj
10:00 czwórka stacja kultura 23.08.2022.mp3 O płycie Wojtka Mazolewskiego "Polka" opowiada Damian Sikorski (Stacja Kultura/Czwórka)

 

"Polka" otworzyła szeroko drzwi sławy Wojtkowi Mazolewskiemu. Artysta zapraszany był do audycji jazzowych na całym świecie, publiczność na jego koncertach wypełniała największe sale. Z tym albumem zjechał cały świat. Okazuje się, że muzyka jazzowa cały czas porywa ludzi, a klasyczne i eksperymentalne koncerty muzyki jazzowej cieszą się dużą popularnością. 

Sprawdź także:


źr. Wojtek Mazolewski Quintet - Polka [ Wojtek Mazolewski ]/Wojtek Mazolewski 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Damian Sikorski

Data emisji: 23.08.2022

Godzina emisji: 11.14

pj