Marta Zalewska i jej nowy singiel "Snuć miłość". "Mickiewicz romantyzm i rock ‘n’ roll"

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2023 14:50
Singlem "Snuć miłość" Marta Zalewska zapowiada nową płytę "Mickiewicz/Zalewska". - Sięgam gwiazd biorąc takie teksty, które są po prostu niebywale i ponadczasowe - mówi artystka w Czwórce. - Są tak bardzo o człowieczeństwie, jak tylko się da.
Marta Zalewska na koncercie w Czwórce - 2023 rok.
Marta Zalewska na koncercie w Czwórce - 2023 rok.Foto: Przemysław Chmielewski/Czwórka
  • Marta Zalewska jest wokalistką, multiinstrumentalistką, kompozytorką i autorka tekstów.
  • W 2018 roku artystka wygrała konkurs "Wydaj Płytę z Będzie Głośno!" i zadebiutowała z Czwórką płytą "Marta Zalewska".
  • Dziś w dorobku ma m.in. dwa solowe krążki, dwupłytowe wydawnictwo "Marta Zalewska Orchestra & Dżamble" oraz cykl koncertów "Ballady i romanse".
  • Artystka zapowiada nowy album inspirowany twórczością Adama Mickiewicza. 

Marta Zalewska, laureatka konkursu Czwórki "Wydaj płytę z Będzie głośno!" odwiedziła studio Czwórki z premierową piosenką "Snuć miłość". Singiel jest zapowiedzią płyty "Mickiewicz/Zalewska". - To jest płyta, która w pewien sposób wieńczy ponad rok koncertowania z materiałem mojej kompozycji do wierszy Adama Mickiewicza - mówi gość audycji.  


Marta Zalewska śpiewa Mickiewicza

Projekt muzyczny "Mickiewicz/Zalewska. Ballady i Romanse" był zorganizowany z okazji Roku Romantyzmu Polskiego. Jego celem było przedstawienie narodowego wieszcza w nowym świetle. Wiersze wybrane i zaśpiewane przez Martę Zalewską miały prowokować słuchaczy do zagłębienia się także w mniej znaną twórczość Adama Mickiewicza.

- Myślę, że Mickiewicz dzięki tym utworom stał się bardziej komunikatywny, czego nie mogłam założyć w procesie powstawania tych kompozycji - opowiada artystka. - To się wydarzyło naturalnie i mogę się opierać tylko na feedbacku od publiczności. Przekaz był taki, że "teraz rozumiem o czym to jest" i, "że nie kojarzy mi się to już tylko z podręcznikiem do polskiego". Często ludzie mówili, że wydaje się bardzo spójna rockowa muzyka z tekstami Mickiewicza i że ona niesie te teksty w sposób zrozumiały.

Źr. Youtube/Snuć miłość

Inspirujący tomik sprzed wieków

Inspiracją dla artystki był tomik poezji Mickiewicza wydany 30 lat po śmierci wieszcza. Te mniej znane wiersze poety Marta kupiła na aukcji. - To było moje główne źródło, moja główna inspiracja, narzędzie pracy i fundament tego projektu - zaznacza Zalewska. - Może poza jedną piosenką, nie ma tam "Ballad i romansów". Wszystkie piosenki zostały napisane na podstawie tego tomiku.


Źr. Youtube/Marta Zalewska - Ballady i romanse w Wilnie

Ponadczasowa mądrość w tekstach wieszcza

Jak przyznaje gość Czwórki, słowa Mickiewicza były inspirujące, a napisanie muzyki, choć było wyzwaniem, przyszło nadspodziewanie lekko. - Jeżeli mam do czynienia z tekstem niedzisiejszym, to jest to dla mnie taka bomba inspiracji, że muzyka przychodzi nieomal naturalnie. Słowo sprzed kilkuset lat jest może nieco archaiczne, może już się tak nie mówi, może trzeba przyswoić, żeby zrozumieć, co autor miał na myśli. Jest tam jednak dużo treści w każdym jednym zdaniu, w jednej przenośni - opowiada artystka. - Zaryzykuję, że dzisiaj niewiele osób na świecie potrafi zmieścić tak wiele w piosence. Więc ja sięgam do gwiazd, biorąc takie teksty, które są po prostu niebywale, ponadczasowe i są tak bardzo o człowieczeństwie, jak tylko się da. I to jest super wyzwanie, jakiej muzyki użyć, żeby tego nie popsuć. 


Posłuchaj
46:59 CZWORKA/Będzie głośno! - Marta Zalewska 15.12.2023.mp3 Marta Zalewska o nowym singlu "Snuć miłość", inspiracji Mickiewiczem i nowej płycie "MIckiewicz/Zalewska" (Będzie głośno!/Czwórka)

 

Nowy album Marty Zalewskiej z twórczością Adama Mickiewicza pojawi się w styczniu 2024 roku.

***

Tytuł audycji: Będzie głośno!

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Marta Zalewska

Data emisji: 15.12.2023

Godzina emisji: 20.15

aw/gs

Czytaj także

"Lekka jak powietrze". Kathia zapowiada debiutancką płytę

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2023 08:40
Debiutancki minialbum wydała w trakcie egzaminów maturalnych, potem jej utwór "nigdy wcześniej tak nikogo nie…" trafił na składankę "My Name Is Poznan 2", wreszcie artystka zachwyciła słuchaczy na koncercie w ramach festiwalu NextFest. Teraz Kathia pracuje nad długogrającą płytą, która ma ukazać się jesienią 2023 roku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Arek Kłusowski: wszystko, co chcę przekazać, daję w tekstach

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2023 10:00
"Zaległości w miłości" to najnowszy album Arka Kłusowskiego. To świetna propozycja na wakacyjny czas. Artysta pisze piękne, szczere opowieści, dzięki którym daje się poznać. 
rozwiń zwiń