Córy Słońca: w naszych utworach nie ma przypadku

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2022 16:04
- Płyniemy za naszymi uczuciami, emocjami. Wszelkie ruchy po prostu rodzą się podczas prób, a inspirują nas wiersze Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej - opowiadały Hanka Łubieńska i Marta Wołczecka, czyli duet Córy Słońca. 
Córy Słońca
Córy SłońcaFoto: Mat. prasowe

Hanka Łubieńska i Marta Wołczecka - choć ich drogi splatały się niejednokrotnie w rodzinnym Gorzowie - poznały się przypadkowo w Poznaniu. Tworzą projekt Córy Słońca, czyli duet muzyczno-performatywny. - Ta nazwa nie jest przypadkowa - wspominały artystki w rozmowie z Czwórką. - Zainspirował nas kolega, który zabrał nas na spektakl o podobnym tytule. Początkowo byłyśmy Córkami Słońca, ale ten kolega powiedział, że to po prostu muszą być "córy", a nie "córki". W ten sposób się narodziłyśmy - opowiadała Hanna Łubieńska. 

Po raz pierwszy zaprezentowały się podczas gali wręczenia Bursztynowych Pierścieni 2020 w Szczecinie. Ich performance "Ideał Człowieka" to śmiała podróż przez emocje na bazie tekstów Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i muzyki eksperymentalnej. W sierpniu 2021 zostały laureatkami Festiwalu Fama, gdzie otrzymały główną nagrodę Tryton za najlepszą kreację zbiorową festiwalu, ufundowaną przez Prezydenta Miasta Świnoujścia Janusza Żmurkiewicza. - Główna nagroda jest dla nas nie lada wydarzeniem, a stała się ogromną trampoliną, która powoduje, że jeszcze bardziej wierzymy w to, co robimy i chcemy dalej nieść poezję Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej - podkreślały artystki.

- To, że nasze występy mają formę takiego performance'u, z pewnością jest wynikiem faktu, że - poza tym, że muzyka jest fantastyczną przygodą - warto zadowolić słuchacza czymś szerszym. W przyszłości planujemy do naszych występów dołączyć efekty wizualne - zdradziła Marta Wołczecka. Jak tłumaczyła Hanka Łubieńska, w projekcie Córy Słońca wszystko układa się naturalnie. - Płyniemy za naszymi uczuciami, emocjami. Nasze ruchy rodzą się podczas prób, a teksty Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej nas napędzają i inspirują, stanowią punkt wyjścia. Do każdej piosenki mamy historię, tu nie ma miejsca na przypadek - tłumaczyła artystka.

Posłuchaj
13:17 czwórka córy słońca 2022_02_06-15-14-48.mp3 O swojej twórczości i projekcie Córy Słońca opowiadają Hanka Łubieńska i Marta Wołczecka (Artystyczny wybieg/Czwórka) 

- Muzyka jest dla nas wzmocnieniem emocji, które zrodził w nas wiersz - podkreślała Marta Wołczecka. Jak tłumaczyła, poezja Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej ma wiele odcieni, barw, które tworzą swoistą magię. - Jej teksty są smutne, dotykają tematyki śmierci, co wynika z trudnej historii życia poetki. My staramy się o sprawach ostatecznych mówić delikatnie - podkreślała gość Czwórki.

Czytaj także: 

Dziś artystki są na etapie tworzenia debiutanckiego krążka. - Staramy się stworzyć projekt w równym stopniu do słuchania, jak i do oglądania, będzie to produkcja audiowizualna, bo szkoda byłoby skupić się wyłącznie na dźwięku - mówiły w rozmowie z Czwórką. - Mamy pomysły, które mają już formę, a do współpracy zaprosimy gości. Tytułem naszego spektaklu będzie "Gałka oczna-Jasnorzewska" - zdradziły.

***

Tytuł audycji: Artystyczny wybieg

Prowadzi: Katarzyna Cygler

Gość: Hanka Łubieńska i Marta Wołczecka (duet Córy Słońca)

Data emisji: 06.02.2022

Godzina emisji: 15.10

Czytaj także

Decadent Fun Club: nie działamy według planu

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2018 14:40
- Mamy to szczęście, że w trakcie procesu twórczego przepływa przez nas energia. Dzieje się to na wiele różnych sposobów, ale zawsze jest niepowtarzalne. I tego nie chceby zmieniać żadnym planem, ani strategią - opowiada Paveu Ostrovsky, wokalista zespołu.
rozwiń zwiń