Talking Heads - zespół muzycznych erudytów

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 16:00
- Na czele Talking Heads stał David Byrne - współczesny człowiek renesansu, który o sztuce wie chyba wszystko. Jest nie tylko muzykiem, ale też pisarzem i filozofem. Do historii muzyki przeszedł jako jeden z najbardziej charyzmatycznych liderów - przekonuje Norbert Borzym z redakcji muzycznej Czwórki.
Audio
  • Historia Talking Heads (Pierwsze słyszę/Czwórka)
David Byrne na koncercie w Skopje w 2009 roku
David Byrne na koncercie w Skopje w 2009 rokuFoto: PAP/EPA/GEORGI LICOVSKI

Czytaj także
Joy Division pap 1200.jpg
Joy Division. Uciekając przed życiem

Talking Heads rozpoczęli działalność w pierwszej połowie lat 70., w Nowym Jorku - miejscu, w którym czasie naprawdę sporo się działo. - Udało im się wyłamać z dość sztywnego gorsetu szeroko pojętej nowej fali. Jak dla mnie jest to zespół erudytów - tłumaczy dziennikarz muzyczny, Jacek Marczuk. - Inkorporowali do swojej muzyki funk, afrobeat, słuchali krautrocka, grupy Kraftwerk i ojców chrzestnych "niezalu" - dodaje.

W jaki sposób zespół zakończył działalność? I dlaczego prawdopodobnie nigdy nie reaktywuje się? O tym więcej w materiale Martyna Ogonek.

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Data emisji: 9.11.2017

Godzina emisji: 7.20

kul

 

Czytaj także

Artur Rojek o tym, jak udało mu się zapisać wyjątkową chwilę

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2017 14:40
- Koncert, oprócz dźwięku, to także obraz, reakcja publiczności. Atmosfera, której nie da się nagrać. Ale można spróbować przenieść te emocje na płytę, by stworzyć zapis pewnej wyjątkowjej chwili - przekonuje Artur Rojek. Nowa, koncertowa płyta artysty zarejestrowana została w katowickim NOSPR.
rozwiń zwiń