Smutne piosenki - słuchamy ich coraz więcej i częściej

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2020 17:10
Do lat 90. w muzyce popularnej nie istniała nienawiść. Przynajmniej w tekstach. Od tamtej pory sporo się jednak zmieniło - i dziś wśród topowych 100 piosenek Billboardu występuje od 20 do 30 razy rocznie.
Audio
  • Dlaczego kochamy smutne piosenki? (Pierwsze słyszę/Czwórka)
Billie Eilish na festiwalu iHeartRadio Music Festival w Las Vegas w 2019 roku
Billie Eilish na festiwalu iHeartRadio Music Festival w Las Vegas w 2019 roku Foto: Debby Wong/Shutterstock.com

Smutne piosenki leczą rany na duszy

Do takiego wniosku doszli brytyjscy antropolodzy Alberto Acerbi i Charlotte Brand, którzy przeanalizowali nastroje panujące w tekstach najpopularniejszych piosenek w ciągu 50 lat. Najbardziej interesowały ich słowa wyrażające ból, smutek i nienawiść, oraz - z przeciwnego bieguna - te związane z miłością, radością i szczęściem. - Choć wyniki tych badań są jednoznaczne i pokazują, że z dekady na dekadę jest w piosenkach coraz więcej negatywnego przekazu, nie popadałbym w skrajną melancholię - mówi Jakub Matyja z Uniwersytetu SWPS. - To nie jest tak, że muzyka jest odbiciem coraz smutniejszej rzeczywistości, tylko że lepiej odpowiada na problemy zwykłego człowieka. Tekst jest nośnikiem ludzkich emocji - dodaje.

Cobain, Eminem, Eilish. Muzyka w obliczu apokalipsy

W analizie badacze wykorzystali metodę związaną ze sztuczną inteligencją – tzw. analizę sentymentu. Wzrost użycia negatywnych słów i spadek pozytywnych widać na pojedynczych przykładach. Doskonałe jest użycie słów "miłość" oraz "nienawiść". W ciągu 50 lat stosowanie pierwszego słowa spadło o połowę. Z kolei "nienawiść" do 1990 r. nie pojawiała się w ogóle w muzyce popularnej. - Może mieć to związek z pojawieniem się nowych gatunków, takich jak rap czy grunge. To zresztą znak czasów. Młodzi ludzie, którzy są głównymi odbiorcami muzyki, muszą sobie radzić z różnymi uczuciami, także negatywnymi - wyjaśnia psycholog i muzykolog. -  Z ich punktu widzenia smutek jest bardziej prawdziwy niż to, że ktoś zakochał się w zielonych oczach - dodaje.  

Molowe dusze młodych artystów

Naukowcy zapowiadają, że wkrótce będzie jeszcze mroczniej. A ich przewidywania pokrywają się z wynikami badań brytyjskiego towarzystwa naukowego The Royal Society z 2018 roku. Wtedy to eksperci wzięli pod lupę cechy akustyczne utworów, takie jak tempo czy tonację i uznali, że z biegiem lat piosenki zwolniły tempo i wykorzystując skale molowe, zaczęły brzmieć smutno. 

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Martyna Ogonek

Data emisji: 18.02.2020

Godzina emisji: 7.15

kul/ac