Kosmiczne śmieci - projekt studentów AGH pomoże w porządkach?

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 09:01
Kosmiczne śmieci na orbicie okołoziemskiej mogą pozbawić nas dostępu do wielu technologii, są też groźne dla życia i zdrowia astronautów. Studenci AGH, zrzeszeni w zespole Black Spheres, szykują sieci, harpuny i pomysł na wykorzystanie robotycznego ramienia, żeby pozbyć się tych zagrożeń. 
Kosmiczne śmieci krążące wokół Ziemi - Koncepcja zanieczyszczenia wokół naszej planety (Mapa tekstury dla 3d umeblowane przez NASA)
Kosmiczne śmieci krążące wokół Ziemi - Koncepcja zanieczyszczenia wokół naszej planety (Mapa tekstury dla 3d umeblowane przez NASA)Foto: Shutterstock/Johan Swanepoel

ekologia smog1200.jpg
Trwa walka o czyste powietrze. "Smog nadal na prowadzeniu"

Studenci krakowskie AGH chcą oczyścić przestrzeń wokół Ziemi, a to w ramach wygranego przez nich konkursu "Drop your thesis" organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną.
Celem ich projektu jest opracowanie metody wyłapywania śmieci z orbity okołoziemskiej. Zadanie studentów to opracowanie algorytmu analizującego ruch i sposób przemieszczania się tego typu obiektów.


Posłuchaj
03:57 czwórka pierwsze słyszę 10.03.2021 kosmos.mp3 Członkowie zespołu Black Spheres opowiadają o swoim projekcie sprzątania orbity (Pierwsze słyszę/Czwórka)

 


Potrzeba sprzątania przestrzeni kosmicznej wokół Ziemi wynika z tego, że śmieci kosmiczne stanowią ogromne zagrożenie dla satelitów Michał Błażejczyk

- Na co dzień korzystamy z internetu, z GPSu. A istnieje taka możliwość, że po kolizji satelity ze śmieciem kosmicznym przestanie on funkcjonować, a my stracimy dostęp do technologii, od której jesteśmy uzależnieni - mówi Michał Błażejczyk z zespołu Black Spheres. - Na orbicie znajdują się też astronauci - w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, prawdopodobnie z biegiem czasu ludzi na orbicie będzie coraz więcej, a śmieci kosmiczne będą stanowiły zagrożenie dla życia człowieka - dodaje. 

Rozmówca Weroniki Puszkar przywołuje zjawisko zwane Syndromem Kesslera, opisane amerykańskiego astrofizyka i pracownika NASA Donalda J. Kesslera, który mówi, że nagromadzone na orbicie Ziemi śmieci zderzają się ze sobą i rozpadają - narasta ilość szczątków - to proces samonapędzający się. 


Śmieci kosmiczne to pozostałości po satelitach, które już nie funkcjonują, rozpadły się, stracono z nimi łączność, a nie spadły do atmosfery i nie spłonęły, ani nie zostały przeniesione na tzw. orbitę cmentarną Michał Błażejczyk

- Śmieciami kosmicznymi mogą być odłamki farb z satelitów - to ogromne zagrożenie mówi student. - Były takie sytuacje, gdzie te odłamek rozwalił okno. Ale mówimy też o ogromnych satelitach - wielkości busa szkolnego - dodaje. 


Studenci AGH chcą rozwiązać problem kosmicznych śmieci! 🪐 Zespół Black Spheres tworzy czterech studentów Automatyki i...

Opublikowany przez Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie Poniedziałek, 1 marca 2021


Studenci AGH w tym projekcie skupiają się na usuwaniu dużych śmieci kosmicznych, takich jak satelity, które są potencjalnie źródłem ogromnej ilości mniejszych odpadów. - Są sieci, wielkie, które wypuszczamy, aby satelita w nie wleciał, są harpuny, którymi do nich strzelamy - wymienia członek zespołu. - Jest też rozwiązanie bardzo eleganckie, czyli złapanie satelity śmiecia ramieniem robotycznym umieszczonym na innym satelicie. Ono pozwala na złapanie tego śmiecia i przeprowadzenie naprawy - dodaje. 


morze bałtyk ekologia shutterstock Juris Teivans 1200.jpg
Ocal Bałtyk, nim zatęsknisz. "Nim morze przestanie oddychać"

- Nasz projekt skupia się na przewidywaniu ruchu tego śmiecia kosmicznego, którego chcemy złapać - dodaje Kamil Switek z Blacka Spheres. - Działamy na orbicie. Satelita-śmieć jest niekontrolowany i może się obracać, mogą w nim być resztki płynów, uszkodzone panele słoneczne. Nasz pomysł to stworzenie algorytmu, który obserwuje tego satelitę. Na podstawie tych obserwacji można sobie modelować jak najlepiej jego ruch, żeby być w stanie bezpiecznie podejść do tego obiektu. Przy złych przewidywaniach ruchu możemy nie naprawić śmiecia, ale też zniszczyć satelitę z ramieniem robotycznym - podkreśla. 

Studenci swój projekt będą testować w wieży zrzutowej Uniwersytetu w Bremie. Wszelkie ruchy obiektów umieszonych w warunkach odpowiadającym tym na orbicie będą obserwować za pomocą kamer.

Eksperyment zostanie wykonany na wieży zrzutowej Uniwersytetu w Bremie. Na poniższym filmie można zobaczyć testy przeprowadzane w wieży zrzutowej w 2013 roku. 

European Space Agency, ESA/Drop Your Thesis!

***

Tytuł audycji: Pierwsze słyszę

Prowadzi: Kamil Jasieński

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 10.03.2021

Godzina emisji: 7.17

pj