Polskie Radio
Section05

zanieczyszczenie

Pszczoły i pestycydy. Co wpływa na jakość polskiego miodu?

- Podczas przeprowadzonych przez nas testów polskiego miodu, znaleźliśmy w nim substancje zakazane od czterech lat przez UE np. pestycydy z grupy neonikotynoidów. Przebadaliśmy 48 różnych próbek miodów, aby ocenić stan zagrożenia substancjami chemicznymi dla ludzi, pszczół i innych gatunków owadów zapylających - mówił w Polskim Radiu 24 Marcel Andino Velez z Fundacji Greenpeace Polska. 20 maja obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Pszczół. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marta Hoppe pszczoły pszczelarstwo miód Greenpeace

Potężny prąd oceaniczny zwalnia. Naukowcy biją na alarm

Antarktyczny Prąd Okołobiegunowy (ACC), transportujący w ciągu sekundy około 173 mln m3 wody - stanowiący nieprzerwanym pierścień, który otacza całą Arktykę - może "spowolnić do 2025 roku o 20 procent". Wynika to ze zmian klimatycznych. Osłabienie ACC może mieć poważne konsekwencje - ostrzegają naukowcy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT NAUKA klimat ocieplenie klimatu zmiany klimatyczne środowisko oceany Antarktyda

Polskie Radio 24 Przełom w walce z plastikiem? Polka ma rozwiązanie

- Staram się wytworzyć materiały, które byłyby tak samo wytrzymałe jak plastik, natomiast były łatwiej rozkładane w środowisku naturalnym, głównie chodzi o to, by były kompostowane, by po wyrzuceniu same się rozkładały i tworzyły tzw. gospodarkę w obiegu zamkniętym - mówiła w Polskim Radiu 24 Justyna Jakubska, naukowczyni z Politechniki Śląskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 plastik ochrona środowiska opakowanie